Τρίποντο στο 101’ για την Βιγιαρεάλ!

Καρδιοχτύπησε αλλά πήρε τη νίκη κόντρα στην Χιρόνα

Η Βιγαρεάλ χρειάστηκε δύο πέναλτι στις καθυστερήσεις για να λυγίσει την αντίσταση της Χιρόνα, που έχει τρομερά παράπονα από την διαιτησία.

Στο 101ο λεπτό λύγισε η αντίσταση της Χιρόνα σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κανείς δεν κατάλαβε πως είχε μείνει στο 0-0 για τόση ώρα.

Με κορυφαίο τον τερματοφύλακα Γκατσανίγκα, οι Καταλανοί κρατούσαν το μηδέν, όμως στο 79ο λεπτό έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω δεύτερης κίτρινης του Μπουένο.

Η πίεση της Βιγιαρεάλ έγινε ασφυκτική και στο πρώτο από τα έξι λεπτά καθυστερήσεων που δόθηκε κέρδισε πέναλτι. Ακόμα κι εκεί όμως ο Γκατσανίγκα είπε όχι στην εκτέλεση του Ζεράρδ Μορένο!

Τα έξι λεπτά καθυστερήσεων έγιναν οκτώ και στην τελευταία φάση του ματς, το κίτρινο υποβρύχιο κέρδισε κι άλλο πέναλτι σε ανατροπή του προωθημένου Πάου Τόρες, με την Χιρόνα να διαμαρτύρεται πως ακόμα και ο έξτρα χρόνος είχε περάσει.

Μετά από συνεχείς διαμαρτυρίες φτάσαμε στο 101’, όταν ο Παρέχο εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0, που έστειλε την ομάδα του Κίκε Σετιέν στην πέμπτη θέση, ισόβαθμη με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Πηγή: sdna.gr

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση