«Τιμωρία» και στη Σεβίλλη για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ!

Με μπροστάρη τον Εν Νεσίρι...

Την επιστροφή της στις νίκες πανηγύρισε η Σεβίλλη παίρνοντας μάλιστα σπουδαία νίκη (3-2) υποδεχόμενη τη Ρεάλ Σοσιεδάδ για την 27η αγωνιστική της La Liga.

Οι Ανδαλουσιάνοι ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι, αξιοποιώντας και το γεγονός ότι το τελευταίο διάστημα το μυαλό των Βάσκων βρίσκεται κυρίως στην Παρί Σεν Ζερμέν, την οποία φιλοξενούν την Τρίτη (5/3, 22:00) στη ρεβάνς για τους «16» του Champions League (έχασαν 2-0 στο Παρίσι). Άλλωστε, μεσοβδόμαδα, το σύνολο του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ γνώρισε και τον εντός έδρας αποκλεισμό από τη Μαγιόρκα στα ημιτελικά του Copa del Rey.

Έτσι, η Ρεάλ Σοσιεδάδ γνώρισε την τρίτη ήττα της στα τέσσερα τελευταία της παιχνίδια στο πρωτάθλημα και, ούσα στην 7η θέση, δίνει την ευκαιρία στην 6η Μπέτις να ξεφύγει κι άλλο (οι Ανδαλουσιάνοι είναι στο +2, αλλά έχουν δύσκολο έργο κόντρα στην Ατλέτικο στο «Γουάντα Μετροπολιτάνο»). Από την άλλη, η Σεβίλλη ανέβηκε στη 14η θέση και στο +9 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, οι γηπεδούχοι έθεσαν γρήγορα γερές βάσεις για το «τρίποντο» χάρη στα δύο… back to back γκολ του γκολτζή τους, Γιουσέφ Εν Νεσίρι, στο 11' και στο 13'.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45'+5') με την εκτέλεση πέναλτι του Αντρέ Σίλβα, ωστόσο στο 66' ο Ράμος έδωσε στην ομάδα του εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων. Η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μέντεζ στο 90'+2' ήταν πετυχημένη διαμορφώνοντας το 3-2, χωρίς όμως η Σοσιεδάδ να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση στα εναπομείναντα λεπτά.