Ντέρμπι με τα όλα του αλλά χωρίς νικητή στη Σεβίλλη

Σε ένα ντέρμπι με τρεις αποβολές, η Μπέτις έμεινε στο 1-1 με τη Σεβίλλη εντός έδρας

Τα ντέρμπι της Ανδαλουσίας φημίζονται για το πάθος τους και το 1-1 της Μπέτις με τη Σεβίλλη ήταν ένα χαρακτηριστικό δείγμα τέτοιου ματς: Είχε, βλέπετε, τρεις αποβολές, δύο για τους νικητές και μία για τους ηττημένους!

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 38’, όταν ο Μοντιέλ αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα. Ο Χόρχε Σαμπάολι πέρασε στο ματς τον Νάβας πέντε λεπτά αργότερα αλλά εκείνος στάθηκε άτυχος, καθώς μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα έβαλε αυτογκόλ σε μία απίστευτη καραμπόλα μέσα στην περιοχή!

Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η αριθμητική ισορροπία αποκαταστάθηκε λόγω αγκωνιάς του Φεκίρ σε αντίπαλο, ενώ στο 49’ οι «βερδιμπλάνκος» έμειναν με εννέα μετά από αποβολή του Ιγκλέσιας για σκληρό φάουλ.

Παίζοντας με παίκτη παραπάνω για όλο σχεδόν το δεύτερο μέρος, η Σεβίλλη κατάφερε τελικά να πάρει τον βαθμό ισοφαρίζοντας με ωραίο σουτ του Γκουντέλι στο 81’. Μάλιστα, ο σκόρερ είχε και δοκάρι στο 89ο λεπτό.

Ακόμα κι έτσι, η ομάδα του Σαμπάολι παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η Μπέτις έπιασε την Ατλέτικο Μαδρίτης στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, η Μαγιόρκα έκανε τη μεγάλη έκπληξη και επιβλήθηκε 2-0 της Βιγιαρεάλ εκτός έδρας, χάρη στα γκολ των Μουρίκι (32’) και Εντιαγέ (75’). Με τους βαθμούς αυτούς, οι νικητές σκαρφάλωσαν στην 12η θέση της βαθμολογίας της La Liga, ενώ το «κίτρινο υποβρύχιο» έχει πέσει στην 8η.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Τελευταία Ενημέρωση