Επέστρεψε στις νίκες με ανατροπή στην ανατροπή της Εσπανιόλ η Σεβίλλη!

Παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1, η Σεβίλλη τελικά κατάφερε να επικρατήσει με 3-2

Σεβίλλη με ψυχή, παρότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 από την Εσπανιόλ μέσα στο «Σάντσες Πιθκουάν», έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να κάνει την ανατροπή με γκολ στο 88', επικρατώντας τελικά με 3-2 και παραμένοντας ζωντανή στο κυνήγι ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Ο Γκιλ έδωσε το προβάδισμα στους Ανδαλουσιανούς στο 22ο λεπτό του αγώνα, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Ρεκίκ στο 29'. Μάλιστα, η Εσπανιόλ πήρε και κεφάλι στο σκορ στο 43', χάρη σε ένα πανέμορφο γκολ του Πουάδο, πριν ο Οκάμπος ισοφαρίσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 69'. Τελικά, η Σεβίλλη έκανε την... ανατροπή στην ανατροπή, παίρνοντας τη νίκη με χρυσό σκόρερ τον Γκεγέ στο 88', μειώνοντας στο -5 τη βαθμολογική διαφορά της από την 6η Μπέτις.

Ζωντανές τις ελπίδες της για έξοδο στην Ευρώπη διατήρησε και η Τζιρόνα, επικρατώντας 2-1 της Μαγιόρκα! Πρωταγωνιστής γαι τους νικητές ξανά ο Τάτι Καστεγιάνος, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μπερνάρντο είχε δώσει το προβάδισμα στην Τζιρόνα στο 45'+2', πριν ο Μούριτσι ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 80'.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Τελευταία Ενημέρωση