Είχε… Κορόνα η Σεβίλλη και απέδρασε από την έδρα της Λεβάντε (vids)

Επιτέλους τρίποντο για Βαγιεκάνο

Έβγαλε αντίδραση η Σεβίλλη μετά την οδυνηρή ήττα από τη Ρεάλ Μαδρίτης και πέρασε από την έδρα της Λεβάντε (2-3) με πρωταγωνιστή τον Χεσούς Κορόνα, που πέτυχε δύο γκολ στο πρώτο ημίωρο.

Έτσι, οι «νερβιονένσες» ανέβηκαν (έστω και προσωρινά) στη 2η θέση της βαθμολογίας κι έκαναν σημαντικό βήμα για να τερματίσουν στην πρώτη τετράδα.

Από την άλλη, η ομάδα της Βαλένθια παρέμεινε στην επικίνδυνη ζώνη και θα χρειαστεί ένα μικρό θαύμα για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Στο έτερο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Βαγιεκάνο απέδρασε με το διπλό (0-1) από την έδρα της Εσπανιόλ και πανηγύρισε το πρώτο τρίποντο μετά από 13 αγωνιστικές!

Παράλληλα, η Ράγιο έκανε άλμα για την παραμονή της καθώς ξέφυγε στο +7 από τη διακεκαυμένη ζώνη. Στην αντίπερα όχθη, οι Καταλανοί υπέστησαν… αναίμακτη ήττα, αφού δεν έχουν κάποιο βαθμολογικό κίνητρο.

Στο «Θιουτάτ ντε Βαλένθια», η Σεβίλλη ευτύχησε να προηγηθεί στο 14’, με τον Οκάμπος να σερβίρει στον Κορόνα, που άνοιξε το σκορ από κοντά (0-1).

Οι Ανδαλουσιανοί δεν το… χάρηκαν για πολύ, καθώς στο 22’ ήρθε η ισοφάριση με πέναλτι του Μοράλες.

Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Λοπετέγι έδειξε χαρακτήρα και βρήκε 2ο τέρμα στο 27’ με πανομοιότυπο τρόπο: γύρισμα του Οκάμπος και προσπάθεια του Κορόνα από κοντά.

Το ματς έκρυβε πολλές συγκινήσεις στο τελευταίο 20λεπτο, με τη Λεβάντε να έχει χαμένο πέναλτι στο 71’, αφού ο Μοράλες έστειλε την μπάλα άουτ από την «άσπρη βούλα».

Στο 81’, ο Κουντέ έγραψε το 1-3 με δυνατή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 87’ με σουτ του Σολδάδο μέσα από την περιοχή (2-3) και πίεσαν στα τελευταία λεπτά, όμως δεν είχαν τον τρόπο να φτάσουν στην ολική επαναφορά.

Στη Βαρκελώνη, η Βαγιεκάνο «αναστήθηκε» κι έφτασε στην πρώτη νίκη της μετά από 13 αγώνες, αφού λύγισε την Εσπανιόλ (0-1).

Η Ράγιο μπήκε μπροστά στο 42’ με τον Γκουαρδιόλα κι έκτοτε έκανε εξαιρετική διαχείριση κρατώντας το προβάδισμά της με νύχια και με δόντια.