Ξέσπασε στο φινάλε και συνέχισε... απόλυτη η Ρεάλ!

Η Μαγιόρκα προηγήθηκε στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης, ωστόσο η «Βασίλισσα» αντέδρασε, ξέσπασε στο φινάλε

Ασταμάτητη η Ρεάλ Μαδρίτης, έκανε το 5/5 στη La Liga και επανήλθε στην κορυφή της βαθμολογίας! Οι «μερένχες» δεν πτοήθηκαν από το προβάδισμα που πήρε στο «Μπερναμπέου» η Μαγιόρκα, αντέδρασαν άμεσα και μ' ένα ξέσπασμα στο φινάλε επικράτησαν 4-1.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 35' χάρη στην κοντινή κεφαλιά του Μουρίκι. Κάτι που περισσότερο φαίνεται να τσάντισε τη «Βασίλισσα», η οποία απάντησε πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Συγκεκριμένα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βαλβέρδε ξεκίνησε προσπάθεια πίσω από τη σέντρα και αφού κουβάλησε την μπάλα μέχρι την αντίπαλη περιοχή και έγραψε το 1-1 με σουτάρα.

Η αλήθεια είναι η ομάδα του Κάρλο Ανσελότι δεν είχε εύκολο έργο στο δεύτερο μέρος. Έπρεπε να φτάσει το 72' για να βρει το γκολ της ανατροπής με το πλασέ του Βινίσιους. Τότε ήταν που άρχισε και το... ξέσπασμα των γηπεδούχων, οι οποίοι έγραψαν το 3-1 με το απίθανο τέρμα του Ροντίγκο, για να έρθει ο Ρίντιγκερ να διαμορφώσει το τελικό 4-1 στο 90'+3'.

Έτσι, η Ρεάλ ανέβηκε εκ νέου στην πρώτη θέση και στο +2 από την Μπαρτσελόνα, με τη 13η Μαγιόρκα να μένει στους πέντε βαθμούς.