Την κρατά όρθια μόνος του ο Μπενζεμά!

Γύρισε μόνος του το παιχνίδι και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 2-1

Ζωντανή στη μάχη του τίτλου κράτησε τη Ρεάλ ο Καρίμ Μπενζεμά. Η «βασίλισσα» έχανε ως το 74 μέσα στην έδρα της από την Έλτσε αλλά ο Γάλλος με δύο υπέροχα γκολ γύρισε το ματς κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 2-1.

Στο 9ο λεπτό ο Μεντί έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Μπενζεμά δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα ενώ στο 26’ ο Μπαντία είπε όχι σε σουτ του Ίσκο. Στο 32ο λεπτό μετά από σέντρα του Μόχικα ο Καρίγιο πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε όπως και ο Μπενζεμά στο 33’ ενώ στο 39’ ο Μπογέ από δεξιά προσπάθησε να βρει τον Καρίγιο με κεφαλιά αλλά ο Κουρτουά πρόλαβε να διώξει.

Στο 48ο λεπτό το γύρισμα του Μπενζεμά από δύσκολη θέση, σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ του Μπαντία, ενώ στο 60’ μετά από κόρνερ ο Κάλβο με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1 για την Έλτσε.

Στο 69’ η κεφαλιά του Κασεμίρο πέρασε μόλις έξω ενώ στο 70’μετά από σέντρα του Ροδρίγο, η μπάλα πέρασε από τους Βινίσιους και Κασεμίρο.

Η Ρεάλ αναγκαστικά βγήκε μπροστά και στο 73’ ο Μόντριτς έκανε το γέμισμα από αριστερά και ο Καρίμ Μπενζεμά με κεφαλιά από κοντά έγραψε το 1-1.

Στο 77ο λεπτό το σουτ του Κασεμίρο έξυσε το δοκάρι του Μπαντία όπως και η κεφαλιά του Βραζιλιάνου στο 82’ ενώ στο 88’ ο Μπαντία είπε όχι σε σουτ του Νάτσο.

Όμως στο 90+1’ ο Μπενζεμά με φοβερό σουτ στην κίνηση από τα όρια της περιοχής, έγραψε το 2-1 και λύτρωσε τη Ρεάλ.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Μεντί, Βάσκεθ, Νάτσο, Ράμος (62’ Ροδρίγο), Βαράν, Κασεμίρο, Βαλβέρδε (62’ Κρόος), Βινίσιους (75’ Αζάρ), Ίσκο (62’ Μόντριτς), Μπενζεμά.

ΕΛΤΣΕ: Μπαντία, Μπαραγάν (35' Σιφουέντες), Βερδού, Κάλβο, Μόχικα, Μαρκόνε, Γκούτι (86’ Χοσέμα), Τετέ Μορέντε (74’ Εμφουλού), Φιδέλ (86’ Ντιέγκο Γκονζάλες), Μπογέ (74’ Χοσάν), Καρίγιο