Ο Μιλιτάο λύτρωσε τη Ρεάλ στα... χασομέρια! (vid)

Στέρησε από την Έλτσε το διπλό της χρονιάς

Με κεφαλιά του Εντέρ Μιλιτάο στις καθυστερήσεις, η Ρεάλ Μαδρίτης απέφυγε (2-2) την πρώτη εντός έδρας ήττα της ιστορίας της κόντρα στην Έλτσε.

Πολύ κοντά στην πρώτη της εκτός έδρας νίκη ενάντια στη Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε η Έλτσε, που παρότι προηγείτο με 2-0 μέχρι το 82’, βολεύτηκε με τον βαθμό της ισοπαλίας, καθώς οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν σε 2-2 στο τέλος.

Οι «φρανχιβέρδες» είχαν σε μεγάλη ημέρα τον άλλοτε ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ, Λούκας Μπογιέ, που άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 42’ και σέρβιρε το δεύτερο γκολ της ομάδας του στον Πέρε Μίγια στο 76’.

Η «βασίλισσα», που είχε χαμένο πέναλτι με τον Μπενζεμά στο 33’, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 στο 82’, όταν ο Μόντριτς ήταν πιο εύστοχος από τα έντεκα βήματα, με τον Εντέρ Μιλιτάο να λυτρώνει τη Ρεάλ με κεφαλιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι αύξησε έτσι τη διαφορά από τη 2η θέση στους τέσσερις βαθμούς, την ώρα που η τελευταία εντός έδρας ήττα της στη La Liga χρονολογείται στις 30 Ιανουαρίου του 2021.

Νωρίτερα, η Οσασούνα πήρε μεγάλη εκτός έδρας νίκη, 2-0, ενάντια στην Γρανάδα και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Οι Βάσκοι χτύπησαν δις στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Νταβίντ Γκαρθία να ανοίγει το σκορ στο 64ο λεπτό και τον Κίκε να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 89’.