Η πρώτη περίοδος κρίσης για τον Αντσελότι στην Ρεάλ

Tρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη η «βασίλισσα»

Τρία ματς χωρίς νίκη μέσα σε οκτώ ημέρες η Ρεάλ και ο Κάρλο Αντσελότι βιώνει την πρώτη περίοδο κρίσης.

Η αρχή έγινε με το εντός έδρας 0-0 κόντρα στη Βιγιαρεάλ, η συνέχεια ήταν ακόμα πιο αιφνιδιαστική με την έως και ντροπιαστική ήττα με 2-1 από τη Σέριφ στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» και η διαβολοβδομάδα ολοκληρώθηκε με τη νέα ήττα, αυτή τη φορά από την Εσπανιόλ με 2-1 στη Βαρκελώνη.

Τρία αποτυχημένα αποτελέσματα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα δεν γίνονται εύκολα αποδεκτά σε ένα τεράστιο μέγεθος, όπως είναι η Ρεάλ, και ήδη ο Ιταλός τεχνικός γεύεται την αμφισβήτηση.

Η διακοπή των πρωταθλημάτων θα μπορούσε να προσφέρει τη δυνατότητα για ηρεμία και ανασύνταξη, αλλά αυτό δεν πρόκειται να συμβεί στη «βασίλισσα» από τη στιγμή που οι περισσότεροι παίκτες της θα διασκορπιστούν στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα.

Ο Αντσελότι θα ζήσει μια μικρή περίοδο ανασφάλειας και ανησυχίας, σκεπτόμενος κυρίως τους πολλούς Λατινοαμερικάνους διεθνείς, η απουσία των οποίων ανάγκασε τη διοργανώτρια αρχή της Λα Λιγκα να αναβάλει τον αγώνα με την Μπιλμπάο που ήταν προγραμματισμένος για τις 17 Οκτωβρίου.

Ύστερα από αυτή την εξέλιξη ο επόμενος επίσημος αγώνας της Ρεάλ είναι στις 19 Οκτωβρίου με τη Σαχτάρ για την τρίτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, κάτι περισσότερο από δύο εβδομάδες μετά το τελευταίο της ματς, κι ενώ ακολουθεί στις 24 του μήνα το εκτός έδρας clasico με την Μπαρτσελόνα.

Πηγή: sdna.gr