Δραπέτευσε από την έδρα της Αλαβές με γκολ στο 92’ η Ρεάλ

Παρότι βρέθηκε… κολλημένη στο μηδέν

Μια… παρά λίγο γκέλα εξελίχθηκε σε μεγάλο διπλό ψυχολογίας για τη Ρεάλ Μαδρίτης!

Η «βασίλισσα» δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά στην έδρα της Αλαβές, μπλοκαρίστηκε απέναντι στην πολυπρόσωπη και σωστά οργανωμένη άμυνα της αντιπάλου της, έπαιξε με παίκτη λιγότερο από το 53’ λόγω αποβολής του Νάτσο, αλλά τελικά κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη με 1-0, χάρη σε γκολ του Λούκας Βάθκεθ στο 90’+2’!

Έτσι, η Ρεάλ θα κάνει Χριστούγεννα ούσα στην κορυφή της La Liga (υπερτερεί στην ισοβαθμία με την Τζιρόνα λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων) και στο +7 από την τρίτη Μπαρτσελόνα, ενώ η Αλαβές παρέμεινε στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Ρεάλ έφτιαξε την πρώτη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ στο 2ο κιόλας λεπτό, με τον Σιβέρα να σταματάει ο σουτ του Βαλβέρδε, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους «μερένχες», αφού η επόμενη καλή της ευκαιρία ήρθε στο 38’, όταν ο Ουρουγουανός μέσος ήταν ξανά εκείνος που δοκίμασε τον τερματοφύλακα της Αλαβές.

Στο 53΄ο Νάτσο αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για πάτημα στον Μέρα, ενώ οι γηπεδούχοι ήταν σωστά οργανωμένοι στην άμυνά τους, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους του να απειλήσουν. Και εκεί που όλα έδειχναν «λευκή» ισοπαλία, ήρθε ένα άριστα εκτελεσμένο κόρνερ του Κρος και μια καρφωτή κεφαλιά του Βάθκεθ (αυτό ήταν το πρώτο του γκολ στη σεζόν) στο 90’+2’, για να χαρίσει την πολύτιμη νίκη στη Ρεάλ!

Συναρπαστική και η αναμέτρηση της Μαγιόρκα με την Οσασούνα, με τη δεύτερη να προηγείται στο 7ο κιόλας λεπτό με τον Ιμπάνιες, πριν οι γηπεδούχοι απαντήσουν άμεσα (12'), ισοφαρίζοντας με γκολ του Νάστασιτς. Η ανατροπή για την Μαγιόρκα ήρθε μέσα σε 9 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, με σκόρερ τους Ροντρίγκες (53') και Ράιγιο (62'), πριν ο Ραούλ μειώσει για το τελικό 3-2 στο 90'+1'.