Δια... περιπάτου στον τελικό (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε... πάρτι απέναντι στη Βαλένθια

Ούτε που... ίδρωσε η Ρεάλ Μαδρίτης! Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν προκρίθηκε διά περιπάτου στον τελικό του Σούπερ Καπ Ισπανίας, επικρατώντας με το εμφατικό 3-1 της «ανύπαρκτης» στο ματς, Βαλένθια.

Κάπως έτσι, οι Μαδριλένοι είναι έτοιμοι να διεκδικήσουν τον πρώτο τίτλο της σεζόν και πρώτο στο 2020, ενώ περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους που θα προκύψει από την αυριανή αναμέτρηση ανάμεσα σε Ατλέτικο Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα.

Με το πρώτο τέταρτο να είναι αναγνωριστικό και να περνάει... αναίμακτα, η Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε σιγά σιγά να πατάει «γκάζι» και βρήκε στο 19ο λεπτό το γκολ που της έδωσε το προβάδισμα, χάρη σε μια πανέξυπνη κίνηση του «εγκεφάλου» της στον χώρο της μεσαίας γραμμής, Τόνι Κρόος. Ο Γερμανός είδε τον Ντομενέκ να είναι εκτός εστίας, δίνοντας οδηγίες στους συμπαίκτες του για τα μαρκαρίσματα, και εκτέλεσε τάχιστα και απευθείας το κόρνερ, πιάνοντας τον αντίπαλο πορτιέρε στον ύπνο για το 1-0. Το γκολ αυτό έδειξε να σοκάρει τους παίκτες της Βαλένθια, οι οποίοι... εξαφανίστηκαν από εκείνη τη στιγμή και έπειτα από το γήπεδο και κατάφεραν, μάλιστα, να δεχτούν και δεύτερο τέρμα πριν βγει το ημίχρονο, με τον Ίσκο να εκμεταλλεύεται την σύγχυση στα αντίπαλα καρέ (39’).

Στους ίδιους ρυθμούς συνέχισε και στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ. Οι παίκτες του Ζιντάν δεν έδειξαν διάθεση να αφήσουν το πόδι από το γκάζι, συνέχιζαν να φτιάχνουν φάσεις και να απειλούν τα καρέ του Ντομενέκ. Βρήκαν και τρίτο τέρμα, με τον Μόντριτς στο 65ο λεπτό να σκοράρει με εξαιρετικό σουτ με το εξωτερικό και ουσιαστικά να «κλειδώνει» τη νίκη και την πρόκριση για τους «μερέγχες», οι οποίοι στη συνέχεια έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει του τελικού. Το μοναδικό που άλλαξε στο παιχνίδι ήταν το σκορ αφού μετά από εξέταση VAR, δόθηκε σωστά πέναλτι σε χέρι του Σέρχιο Ράμος και ο Παρέχο από την άσπρη βούλα διαμόρφωσε το τελικό σκορ (3-1).
ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντομενέκ, Γκαράι, Γκάμπριελ,, Γκαγιά, Βας, Παρέχο, Κοκλέν (83’ Σομπρίνο), Κοντογκμπιά (57’ Γκόμες), Σολέρ, Τόρες, Γκαμεϊρό (70’ Τσερίσεβ)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Μεντί (70’ Μαρσέλο), Βαράν, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς (76’ Χάμες Ροντρίγκες), Βαλβέρδε, Ίσκο, Γιόβιτς (83’ Μπραχίμ Ντίαθ)