AS: «Ο διαιτητής είχε… πρόβλημα με τον Μπέλινγχαμ»

Ο Κάρλο Αντσελότι αναγκάστηκε να βγάλει αλλαγή τον Τζουντ Μπέλινγχαμ κόντρα στη Βιγιαρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης φιλοξένησε στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου τη Βιγιαρέαλ και πήρε μία τεράστια νίκη. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έκανε μία τρομερή εμφάνιση, και με τα γκολ των Τζουντ Μπέλινγχαμ, Ροντρίγκο Γκόους, Λούκα Μόντριτς και Μπραχίμ Ντίας επικράτησε με 4-1 απέναντι στα «Κίτρινα Υποβρύχια». Έτσι, η «Βασίλισσα» επέστρεψε στην κορυφή της La Liga, με τον Μπέλινγχαμ να είναι ο πρώτος σκόρερ του Πρωταθλήματος με 13 γκολ.

Βέβαια, το παιχνίδι δεν ήταν… ομαλό για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι είδε τον Ντέιβιντ Αλάμπα να αποχωρεί από το γήπεδο και έγινε γνωστό πως έπαθε και αυτός χιαστούς, όπως οι Κουρτουά και Μιλιτάο, και έτσι θα χάσει το υπόλοιπο της σεζόν. Ακόμη, σύμφωνα με την «ΑS» ο Τζουντ Μπέλινγχαμ αποχώρησε ως αλλαγή από το γήπεδο στο 67ο λεπτό, 11 λεπτά μετά την κίτρινη που δέχτηκε, επειδή ο διαιτητής ήταν νευριασμένος μαζί του.

Το δημοσίευμα αναφέρει πως ο Φιγκερόα Βάσκες έλεγε χαρακτηριστικά στον Μπέλινγχαμ: «Πρόσεχε μαζί μου» κάθε φορά που ο Άγγλος μέσος πήγαινε να του μιλήσει. Έτσι, ο Κάρλο Αντσελότι αποφάσισε να βγάλει τον Μπέλινγχαμ από το γήπεδο ώστε να μη ρισκάρει κάποια κόκκινη κάρτα. Θυμίζουμε πως ο «Μπέλι» έχει τρεις κίτρινες κάρτες και αν δει άλλες δύο πριν τη 19η αγωνιστική, τότε αναγκαστικά θα του επιβληθεί ποινή αποκλεισμού για ένα ματς.

Ο Κάρλο Αντσελότι, μετά την πολύ μεγάλη νίκη κόντρα στη Βιγιαρεάλ, δήλωσε για την αλλαγή του Άγγλου αστέρα: «Ο Τζουντ Μπέλινγχαμ ήταν ο πρωταγωνιστής επειδή έπαιξε πολύ καλά και μαχόταν σε κάθε φάση. Τον αντικατέστησα για να αποφύγω προβλήματα. Είχε πρόβλημα στον ώμο και όποτε μπορώ να του πάρω λίγα λεπτά, θα το κάνω».

Πηγή: sportsking.gr