Ξέρανε τη Ρεάλ ο Ιραόλα! (vid)

Ήττα-σοκ από τη Ράγιο Βαγιεκάνο με 3-2

Αδιανόητο σοκ για τη Ρεάλ, λίγα μόλις χιλιόμετρα από το σπίτι της. Η «βασίλισσα» γνώρισε οδυνηρή ήττα στην έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο με 3-2, είδε το αήττητό της να γκρεμίζεται και την κορυφή να περνά στα χέρια της Μπαρτσελόνα. Μαύρη Δευτέρα για τους Μαδριλένους, που έχασαν μετά από 6 ολόκληρους μήνες.

Στο 3ο λεπτό το απ’ ευθείας φάουλ του Ροδρίγο έφυγε μόλις άουτ και στην επόμενη φάση ο Φραν Γκαρσία σέντραρε από αριστερά και ο Κομεσάνια με όμορφο πλασέ από το πέναλτι άνοιξε το σκορ για τη Ράγιο.

Στο 8’ και στο 10’ τα σουτ των Όσκαρ και Βαλβέρδε πέρασαν μόλις έξω ενώ στο 14’ ο Κουρτουά είπε όχι στον Άλβαρο Γκαρσία μετά από λάθος του Μιλιτάο. Στο 23’ ο Μιλιτάο πρόλαβε σωτήρια τον Καμέγιο και στο 30’ ο Κουρτουά απέκρουσε το σουτ του Ίσι ενώ στο 36’ από το πουθενά, ο Ασένσιο κέρδισε πέναλτι από τον Φραν Γκαρσία και ο Μόντριτς ισοφάρισε σε 1-1 από την άσπρη βούλα.

Και μάλιστα στο 41’ μετά από κόρνερ, ο Μιλιτάο με κεφαλιά έκανε το 1-2 ωστόσο στο 44’ μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Ρεάλ, ο Άλβαρο με σουτ από αριστερά έκανε το 2-2.

Στο 45+3’ μετά από γέμισμα του Μιλιτάο, ο Βινίσιους κινήθηκε ανάμεσα στα στόπερ κι έβαλε την προβολή αλλά αστόχησε για λίγο.

Στο 48ο λεπτό η Ρεάλ βγήκε στη κόντρα και ο Ροδρίγο πλάσαρε από πλάγια αριστερά αλλά αστόχησε ενώ στο 49’ ο Αλάμπα πρόλαβε σωτήρα τον Κομεσάνια μέσα στην περιοχή της Ρεάλ και στο 59’ η κεφαλιά του Καμέγιο πέρασε μόλις άουτ.

Η Ράγιο συνέχιζε να είναι καλύτερη και στο 61’ απείλησε με το σουτ του Φραν Γκαρσία ενώ στο 64’ η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Καρβαχάλ μέσα στην περιοχή της Ρεάλ. Ο Μουνουέρα πήγε στο on field review κι έδωσε το πέναλτι στη Ράγιο. Ο Τρέχο εκτέλεσε το πέναλτι αλλά ο Κουρτουά του είπε όχι κι έσωσε τη Ρεάλ. Ωστόσο από το ριπλέι φάνηκε πως ο Κουρτουά δεν πατούσε στη γραμμή, ο Μουνουέρα έδωσε επανάληψη και ο Τρέχο εκτέλεσε ξανά κι έγραψε το 3-2.

Στο 71’ και στο 72’ οι προσπάθειες των Ίσι Παλαθόν και Καμέγιο πέρασαν λίγο έξω και στο 90’ ο Ασένσιο σέντραρε από αριστερά αλλά ο Ροδρίγο αστόχησε εξ επαφής με προβολή. Στο 90+10' ο Κουρτουά είπε όχι σε μεκρινή εκτέλεση φάουλ του Φαλκάο.

ΡΑΓΙΟ: Ντιμιτριέβσκι, Λεζέν, Μπάλιου, Φραν Γκαρσία, Κάτενα, Τρέχο (71’ Ουνάι Λόπεθ), Άλβαρο Γκαρσία (88’ Σάλβι Σάντσεθ), Όσκαρ Βαλεντίν, Ίσι Παλαθόν (88’ Τσαβαρία), Κομεσάνια (79’ Σις), Καμέγιο (88’ Φαλκάο)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (85’ Βάθκεθ), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί (85’ Νάτσο), Μόντριτς (78’ Μαριάνο Ντίαθ), Τσουαμενί (69’ Καμαβινγκά), Βαλβέρδε, Ασένσιο, Ροδρίγο, Βινίσιους

Πηγή: aek365.org