Στο ρελαντί η Μπαρτσελόνα (vid)

Συνέτριψε την Φερεντσβάρος με 5-1

Ιδανική πρεμιέρα για την Μπαρτσελόνα, που κέρδισε με 5-1 τη Φερεντσβάρος.

Στο 9ο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Λενγκλέ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε, ενώ στο 11’ ο Eνγκουέν πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ. Σο 12’ το φάουλ του Μέσι πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 17’ ο Αργεντινός άλλαξε όμορφα με τον Φάτι κι έκανε το σουτ αλλά ο Ντιμπούζ έσωσε. Στο 19’ ο Ενγκουέν άνοιξε δεξιά στον Ισαέλ που με ξερό σουτ σημάδεψε το δοκάρι του Νέτο.

Τελικά στο 27ο λεπτό ο Μέσι κέρδισε πέναλτι από τον Κοβάτσεβιτς, το εκτέλεσε ο ίδιος κι έκανε το 1-0. Στο 35’ ο Ντιμπούζ έσωσε μετά από σουτ του Φάτι και στο 38’ ο Μέσι είχε δοκάρι σε μια φάση που δε μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Και στο 42’ ο Ντε Γιονγκ σήκωσε για τον Φάτι που πλάσαρε στην κίνηση και νίκησε τον Ντιπούζ για το 2-0.

Οι Καταλανοί πίεσαν στην επανάληψη και στο 52ο ο Μέσι από δεξιά γύρισε στον Φάτι, εκείνος πάτησε όμορφα στον Κοουτίνιο που με σουτ έγραψε το 3-0.

Στο 59ο λεπτό το στο του Ισαέλ πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 69’ ο Πικέ έκανε πέναλτι στον Ενγκουέν και αποβλήθηκε και ο Καράτιν μείωσε σε 301 από τα 11 μέτρα.

Στο 75ο λεπτό το σουτ του Μακ σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ, αλλά στο 82’ ο Ντεμπελέ έκανε την ενέργεια και το γύρισμα από δεξιά και ο Πέδρο με πλασέ από το πέναλτι, διαμόρφωσε το 4-1.

Και μάλιστα στο 89’ ο Μέσι άνοιξε δεξιά στον Ντεμπελέ που από κοντά πλάσαρε για το 5-1

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Νέτο, Σέρχι Ρομπέρτο (63’ Φίρπο), Λενγκλέ, Πικέ, Ντεστ, Πιάνιτς (76’ Μπούσκετς), Ντε Γιονγκ, Τρινκάο (63’ Τρινκάο), Φάτι (63’ Ντεμπελέ), Κοουτίνιο (70’ Αραούχο), Μέσι

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ: Ντιμπούζ, Κοβάτσεβιτς, Τσίβιτς (63’ Σομάλια), Μπλάζιτς, Μπότκα (77’ Λόβρεντσιτς), Καράτιν, Λαϊντουνί (63’ Χάιστερ), Σιγκέρ, Ζούμπκοβ (71’ Μπολί), Ισαέλ, Εγκουέν (71’ Μακ)