Δραπέτευσε... με πέναλτι στο 90’+3’ η Μπαρτσελόνα!

Παρότι βρέθηκε να χάνει από το 12ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησής της με την Λας Πάλμας

Βρέθηκε… φάτσα με την γκέλα, αλλά τελικά κατάφερε να φύγει με τη νίκη (1-2) από την έδρα της Λας Πάλμας η Μπαρτσελόνα!

Οι «μπλαουγκράνα» βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ από το 12ο λεπτό του αγώνα, βρίσκοντας τον τρόπο να κάνουν την ανατροπή με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, αρχικά ισοφαρίζοντας στο 56’ με τον Φεράν Τόρες και στη συνέχεια παίρνοντας το τρίποντο, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκιντογκάν στο 90’+3’! Έτσι, η ομάδα του Τσάβι μείωσε στους 7 βαθμούς τη διαφορά της από τις πρωτοπόρους Ρεάλ Μαδρίτης και Τζιρόνα. Αποχώρησε τραυματίας ο Ζοάο Κανσέλο, ενώ ο νεαρός Βραζιλιάνος επιθετικός, Βίτορ Ρόκε, έκανε το ντεμπούτο του περνώντας ως αλλαγή στο 78'.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την ομάδα του Τσάβι στο 12’, όταν ο πρώην ποδοσφαιριστής της Μπαρτσελόνα, Μουνίρ, εκμεταλλεύτηκε την ιδανική συρτή μπαλιά του Ραμίρεζ, νικώντας από κοντά τον Τερ Στέγκεν και ανοίγοντας το σκορ!

Στη συνέχεια και όπως αναμενόταν, οι φιλοξενούμενοι πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να καταφέρουν να δημιουργήσουν μεγάλες ευκαιρίες, καταφέρνοντας τελικά να φτάσουν στην ισοφάριση στο 56’, με τον Φεράν Τόρες να πλασάρει εύστοχα μετά από φάση διαρκείας και αδυναμία της άμυνας της Λας Πάλμας να απομακρύνει την μπάλα.

Όσο το παιχνίδι πήγαινε προς το τέλος του, η Μπαρτσελόνα αύξανε και την πίεσή της και ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 90'+3', όταν ο Γκιντογκάν εκτέλεσε εύστοχα πέναλτι που πήρε ο ίδιος, μετά από σπρώξιμο Σινγκρέιβεν, ο οποίος είδε και την κόκκινη κάρτα του διαιτητή.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τελευταία Ενημέρωση