Αποχαιρετά το Champions League η Αθλέτικ Μπιλμπάο

Έστω αν έσωσε την παρτίδα στο 97'

Το εντός έδρας αήττητο στο «Σαν Μαμές» διεύρυνε η Αθλέτικ Μπιλμπάο, η οποία γλίτωσε το... κάζο από την Οσασούνα, «κλέβοντας» στο φινάλε τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2), στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της La Liga.

Η ομάδα της Παμπλόνα βρέθηκε πολύ κοντά στο τρίποντο όταν με δύο γκολ του Ραούλ Γκαρσία στο 40' και το 48', προηγήθηκε με 2-0. Ωστόσο, οι Βάσκοι αντέδρασαν και με τον Ινιάκι Γουίλιαμς μείωσαν σε 2-1 στο 58', προτού ο Βιγιαλίμπρε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Με τον βαθμό αυτό, η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε έφτασε τους 62 πόντους, μειώνοντας στους 5 βαθμούς τη διαφορά από την 4άδα και τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League της νέας σεζόν, με την 4η Ατλέτικο Μαδρίτης όμως να έχει και ένα ματς λιγότερο.

Πριμέρα Ντιβιζιόν: Τελευταία Ενημέρωση