Τιμώρησε με πεντάρα την Ντάρμσταντ η Μπάγερν

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου

Τόλμησε να προηγηθεί και την τιμώρησε… Ο λόγος για την Ντάρμσταντ η οποία κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο παιχνίδι με την Μπάγερν Μονάχου με αποτέλεσμα να δεχθεί μια πεντάρα σαν τιμωρία σε παιχνίδι για την 26η αγωνιστική της Μπουντεσλίγκα.

Σημαντική νίκη 2-1 απέναντι στην Βέντερ Βρέμης πήρε η Ουνιόν Βερολινού η οποία κατάφερε να απομακρυνθεί κι άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού. Όμοια μεγάλης σημασία επικράτηση πέτυχε και η Μάιντς, 2-0 την Μπόχουμ, καταφέρνοντας να περάσει προσπεράσει την Κολωνία η οποία έπεσε στην προτελευταία θέση. Τέλος, η Αουγκσμπουργκ πέρασε με 3-1 από την έδρα της Βόλφσμπουργκ και πλέον προσπέρασε την Χοφενχάιμ στη βαθμολογία.

Στο Ντάρμσταντ, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό με την Μπάγερν να αντιδρά και να την φιλοδωρεί με πέντε γκολ. Ο Μουσιάλα με δύο γκολ (36’ και 64’) ήταν ένας από τους διακριθέντες των Βαυαρών, την στιγμή που ο Κέιν, ο Γκνάμπι και ο Τελ σκόραραν άλλο ένα.
Την ίδια στιγμή, η Αουγκσμπουργκ εκμεταλλευόταν την κόκκινη κάρτα και την αποβολή του Βίμερ στο 45ο λεπτό, ο οποίος είχε ανοίξει το σκορ για τη Βόλφσμπουργκ. Έτσι, κάνοντας την αρχή από το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε την ανατροπή παίρνοντας τη νίκη με 3-1.

Η Ουνιόν Βερολίνου μέσα σε λίγα λεπτά σκόραρε δύο φορές (50’ και 52’) και πήρε σημαντικό προβάδισμα με την Βέρντερ να καταφέρνει μόνο να μειώσει στο 63ο λεπτο. Τέλος η Μάιντς με τον Μπουρκαρντ να σκοράρει δύο φορές πήρε τη νίκη 2-0 απέναντι στην Μπόχουμ καταφέρνοντας να προσπεράσει την Κολωνία, η οποία βρίσκεται πια στην προτελευταία θέση αλλά και να μειώσει στους έξι τη διαφορά της από την σημερινή της αντίπαλο.