Πρώτο «θύμα» του Κυπέλλου η Χόφενχαϊμ, δύσκολη πρόκριση για Ντόρτμουντ!

Έκπληξη από τη Γκρόιτερ Φορτ...

Μετά από ένα απολαυστικό… θρίλερ, που έφτασε να κριθεί στην «ρωσικη ρουλέτα» των πέναλτι, η Γκρόιτερ Φιρτ έκανε την μεγάλη έκπληξη ως τώρα στον δεύτερο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας, αποκλείοντας την Χόφενχαϊμ.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δις, στο 13' με τον Κράμαριτς και στο 50' με τον Ακπογκούμα, για να έρθουν ισάριθμες ισοφαρίσεις των «τριφυλλοφόρων» με τον Έρνστ στο 21' και τον Μάιερχεφερ στο 46'. Μάλιστα, έχασαν και πέναλτι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Μπάουμαν να αποκρούει την προσπάθεια του Χργκότα…

Η παράταση δεν έβγαλε νικητή κι έτσι ακολούθησαν οι εκτελέσεις από την άσπρη βούλα, που βρήκαν τους παίκτες της Χόφενχαϊμ να αστοχούν σε δύο διαδοχικές μετά το πρώτο άστοχο πέναλτι της Γκρόιτερ Φιρτ, για να φτάσουμε στο… 18ο πέναλτι και τον Μάιερχεφερ να ευστοχεί, δίνοντας στο αουτσάιντερ την πρόκριση!

Δυσκολεύθηκε αλλά τα κατάφερε τελικά η Μπορούσια Ντόρμουντ, που επικράτησε με 2-0 της Αϊντραχτ Μπράουσνβαϊγκ κι εξασφάλισε την παρουσία της στον τρίτο γύρο της δευτερης τη τάξει εγχώριας ποδοσφαιρικής διοργάνωσης στην Γερμανία. Το «χρυσό» γκολ για τους Βεστφαλούς πέτυχε από νωρίς ο Χούμελς, στο 12’, για να ακολουθήσει ένα σουτ του Μπέλιγχαμ που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι στο 34’.

Η ομάδα του ομογενούς Γιάννη Νικολάου -που έβγαλε 90λεπτο- έμεινε… ζωντανή μέχρι τέλους αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και να πάει το ματς στην παράταση. Ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, από ασίστ του Ρόις, ο Σάντσο πέρασε και τον αντίπαλο γκολκίπερ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.