Σκόρπισε τη Βέρντερ και ξαναβλέπει… σεντόνι η Ντόρτμουντ

Με τον Έρλινγκ Χάαλαντ να ξαναβρίσκει δίχτυα, η Μπορούσια συνέτριψε 4-1 την Βέρντερ Βρέμης

Ακέραιες τις ελπίδες για έξοδο στο Champions League διατήρησε η Ντόρτμουντ. Η Μπορούσια συνέτριψε 4-1 με ανατροπή τη Βέρντερ Βρέμης στο «Signal Iduna Park» για την 29η αγωνιστική της Bundesliga και μείωσε στους 4 βαθμούς τη διαφορά από την 4η θέση και τη Άιντραχτ Φρανκφούρτης, πέντε στροφές πριν το φινάλε. Για τους φιλοξενούμενους, αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη ήττα, με αποτέλεσμα να παραμένουν μόλις στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη, έχοντας και ματς περισσότερο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Βεστφαλούς ήταν ο Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος επέστρεψε στο σκοράρισμα μετά από δύο αγώνες. Ο Νορβηγός στράικερ έφτασε τα 50 γκολ σε 54 συμμετοχές με τη φανέλα της Ντόρτμουντ και παράλληλα έφτασε τις εννιά φορές τη φετινή σεζόν, που σκοράρει τουλάχιστον δύο γκολ σε ένα παιχνίδι, κάτι που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία του συλλόγου.

Οι «πράσινοι» έκαναν το… λάθος να προηγηθούν στο 14’ με τον Ρασίτσα. Όμως, η χαρά τους κράτησε ελάχιστα. Μέσα σε διάστημα 10 λεπτών, οι Βεστφαλοί όχι μόνο ξαναμπήκαν στο ματς, αλλά το… τούμπαραν κιόλας. Στο 29’ ο Ρέινα ισοφάρισε σε 1-1, πέντε λεπτά αργότερα ο Χάαλαντ με πέναλτι που κέρδισε ο Ρόις, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και στο 38’ ο ίδιος με κοντινό πλασέ έκανε το 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν το ίδιο καλός, με τη διαφορά ότι δεν υπήρχαν γκολ, η μεν Ντόρτμουντ για να διευρύνει το προβάδισμά της, η δε Βέρντερ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Τελικά, αυτό ήρθε για τους γηπεδούχους στο 87’ με τον Χούμελς, που διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Τελευταία Ενημέρωση