Ο…. ιός Ντόρτμουντ «διέλυσε» τη Σάλκε! (vid)

Διέλυσε τη Σάλκε στο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Μπορούσια Ντόρτμουντ το 96ο ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ, όπως μαρτυράει και η επικράτησή της με 3-0 απέναντι στη Σάλκε, στο μεγάλο ματς της 26ης αγωνιστικής στη Bundesliga.

Παρότι εμφανώς επηρεασμένες αμφότερες οι ομάδες από την δίμηνη διακοπή ελέω του κορωνοϊού, οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καλύτεροι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασαν δίκαια στη νίκη που τους διατήρησε μεν δεύτερους αλλά στο -1 από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Ο Χάαλαντ έχασε την πρώτη ευκαιρία, αλλά στην δεύτερη… δεν λάθεψε ξανά, μετουσιώνοντας σε γκολ (σ.σ. 10ο σε εννιά ματς πρωταθλήματος) το ωραίο «τακουνάκι» του Μπραντ και τη σέντρα του Αζάρ από δεξιά, με κοντινή προβολή λίγο πριν το ημίωρο. Ενώ από την πίεση του Χάαλαντ στον Σούμπερτ , τη λάθος απομάκρυνση του γκολκίπερ των «κένιγκσμπλαου» και την οξυδέρκεια του Μπραντ, ο Γκερέιρο με σουτ μέσα από την περιοχή πέτυχε πριν την ανάπαυλα το 2-0!

Η Μπορούσια ευτύχησε να «χτυπήσει» σε ένα ακόμα καίριο σημείο, στην επανάληψη, όταν και μετά από συνεργασία των Χάαλαντ και Μπραντ, ο Αζάρ βρέθηκε σε θέση μέσα δεξιά κα με δυνατό βολέ νίκησε τον Σούμπερτ, που φέρει πάντως ξανά ευθύνη, μόλις στο 48ο λεπτό.

Ενώ Χάαλντ και Γκερέιρο έπαιξαν το ένα-δύο, για να έρθει ο δεύτερος και με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς να πετυχαίνει το εντυπωσιακό 4-0 υπέρ της Μπορρύσια, κρατώντας παράλληλα την Σάλκε για έβδομο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη…