Ντόρντμουντ - Μπάγερν 2-0: Με μπροστάρη τον Σάντσο, σήκωσε το 6ο (vid)

Μεγάλη εμφάνιση για τους Βεστφαλούς από τον Σάντο

Έχοντας τον Σάντσο σε τρομερή βραδιά η Ντόρντμουντ κατάκτησε απόψε το Σούπερ Καπ Γερμανίας (6ο στην ιστορία της), επικρατώντας με 2-0 της Μπάγιερν Μονάχου. Ο Άγγλος εξτρέμ σέρβιρε το 1ο γκολ στον Άλκαρεθ στο 48΄, για να σκοράρει στη συνέχεια ο ίδιος, στο 69ο, και να διαμορφώσει το τελικό σκορ.

Η Ντόρμουντ ήταν ανώτερη από την Μπάγερν και επικράτησε 2-0 απέναντι στους Βαυαρούς σε ένα γεμάτο παιχνίδι, όπου η ομάδα της Βεστφαλίας ήταν πιο αποτελεσματική και πήρε το τρόπαιο.

Ο Μάρκο Ρόις μόλις στο 1ο λεπτό είδε τον Νόιερ να τον σταματά, ενώ στο 15 και ενώ η Μπάγερν διατηρούσε την κατοχή της μπάλας ο Αλκάθερ απείλησε και πάλι. Στο 23’ και στο 26’ οι Βαυαροί είχαν δύο ευκαιρίες για ν’ ανοίξουν το σκορ με τους Κομάν και Λεβαντόβσκι να μην μπορούν να σκοράρουν.

Τελικά τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ήταν ο Πάκο Αλκάθερ, αυτός που κατόρθωσε ν’ ανοίξει το σκορ στο 48’ μετά από εξαιρετική ασίστ του Σάντσο για να διαμορφώσει το 1-0, ενώ ο Άγγλος εξτρέμ, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Γκερέιρο, βρήκε χώρο και μπήκε στην περιοχή στο 69ο λεπτό για να γράψει το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση.

Πηγή: Sport-fm.gr

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Τελευταία Ενημέρωση