Μπήκε αλλαγή και λύτρωσε την Ντόρτμουντ ο Αζάρ!

Αποκλεισμός για Σάλκε από τη συνέχεια του Κυπέλλου Γερμανίας

Μια σημαντική έκπληξη επεφύλασσε η πρώτη ημέρα για τη φάση των «32» στο Κύπελλο Γερμανίας. Η Σάλκε γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Μόναχο 1860 και έμεινε εκτός συνέχειας. Η ομάδα του Δημήτρη Γραμμόζη είναι τρίτη στον βαθμολογικό πίνακας της δεύτερης κατηγορίας και κατέφερε να αποκλειστεί από την 16η ομάδα της τρίτης κατηγορίας.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο Λεξ μόλις στο 5ο λεπτό, ενώ οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν για σχεδόν ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε ο Τιάβ στο 48ο λεπτό.

Έβγαλαν εις πέρας την αποστολή τους, έστω και αν δυσκολεύτηκαν Ντόρτμουντ και Λειψία. Η Μπορούσια καθάρισε με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τοργκάν Αζάρ, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο 71’ και στο επόμενο λεπτό άνοιξε το σκορ με την πρώτη του επαφή, ενώ στο 81’ κλείδωσε την πρόκριση. Πιθανόν από θέση οφσάιντ (δεν υπήρχε VAR).

Δυσκολεύτηκε και η Λειψία, η οποία νίκησε τη Μπάμπελσμπεργκ με το γκολ του Σζομποσλάι στο φινάλε του πρώτου μέρους να αποδεικνύεται αρκετό για να της χαρίσει την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Συνεπώς Ντόρτμουντ, Λείψια, Χέρτα, Αμβούργο, Μόναχο 1860, Χόφενχαϊμ, Μάιντς και Φράιμπουργκ πήραν τα πρώτα οκτώ εισιτήρια για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Γερμανίας.