Γκλάντμπαχ... τεσσάρων αστέρων σάρωσε την Ντόρτμουντ!

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την 15η αγωνιστική της Bundesliga

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις πριν το Παγκόσμιο Κύπελλο η Γκλάντμπαχ, που επικράτησε 4-2 της Ντόρτμουντ εντός έδρας - σε ένα ματς που είχε έξι γκολ μέχρι το 46'!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ από τα... αποδυτήρια, με τον Χόφμαν να ανοίγει το σκορ στο 4’ μετά από εξαιρετική μεταβίβαση του Στιντλ.

Ο Μπραντ ισοφάρισε στο 19’ με τρομερό τελείωμα μετά από μπαλιά του Μπέλιγχαμ, ωστόσο τα «πουλάρια» ανέκτησαν το προβάδισμα μέσα σε επτά λεπτά χάρη σε κεφαλιά του Μπενσεμπαϊνί.

Δεν σταμάτησαν εκεί, όμως! Στο 30’, ήταν η σειρά του Τουράμ να βρει δίχτυα, μετά από ταχύτατη αντεπίθεση της Γκλάντμπαχ και φοβερό σπριντ του Γάλλου επιθετικού.

Πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο, οι Βεστφαλοί αντέδρασαν και μείωσαν με κοντινή προσπάθεια του Σλότερμπεκ μετά από επέμβαση του Οσλόφσκι, κλείνοντας ένα μυθικό πρώτο 45λεπτο με πέντε τέρματα...

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως ακριβώς και τελείωσε το πρώτο: Με γκολ! Για την Γκλάντμπαχ αυτή τη φορά, με τον Κονέ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με συρτό σουτ 37 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα.

Ο Χόφμαν σκόραρε ξανά στο 68’ αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω επιθετικού φάουλ, με το 4-2 να είναι και το τελικό σκορ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Τελευταία Ενημέρωση