Φοβερή Άιντραχτ, ξέρανε την Ντόρτμουντ!

Έσπασε την παράδοση επικρατώντας 2-1 της Ντόρτμουντ η Άιντραχτ

Έσπασε την παράδοση επικρατώντας 2-1 της Ντόρτμουντ η Άιντραχτ και βρέθηκε στο +7 από τους Βεσταφαλούς. Τους οποίος έπιασε η Λεβερκούζεν (2-1 τη Σάλκε), νίκες για Βόλφσμπουργκ και Άουγκσμπουργκ.

Πήγε κόντρα στην παράδοση και «καθάρισε» την Μπορούσια η Άιντραχτ, επικρατώντας 2-1 στο Ντόρτμουντ. Έπιασε τους Βεστφαλούς στην 5η θέση η Λεβερκούζεν με το 2-1 επί της Σάλκε. Νίκη με 1-0 για τη Βόλφσμπουργκ κόντρα στην Κολωνία και με 2-1 για την Άουγσμπουργκ επί της Χόφενχαϊμ. Στο 1-1 Μάιντς και Μπίλεφελντ.

Η Άιντραχτ πέτυχε, λοιπόν, τη νίκη της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga (τουλάχιστον μέχρι στιγμής), αποκομίζοντας πολλαπλά οφέλη, αφού βρέθηκε στο +7 από τη σημερινής της αντιπάλου και έχει σημαντικό μαξιλαράκι για την 4η θέση που οδηγεί στο Champions League.

Το αυτογκόλ του Σουλτς στο 11ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους, που παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων, αλλά η τελευταία λέξη του πρώτου μέρους άνηκε στον Χούμελς που ισοφάρισε λίγο πριν την ανάπαυλα, με εκτέλεση από κοντά έπειτα από κόρνερ. Το καλό το φύλαγε για το τέλος η Άιντραχτ, παίρνοντας κεφάλι ξανά στο 87’ με τον Αντρέ Σίλβα αυτή τη φορά να βρίσκει δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τέλος στο σερί εννέα διαδοχικών ηττών σε αυτό το γήπεδο με τη μεγάλη αυτή νίκη.

Αυτή η νίκη έδωσε χαμόγελα και στην Μπάγερ Λεβερκούζεν που επικρατώντας την ίδια ώρα της Σάλκε, βρέθηκε στην πέμπτη θέση με την Ντόρτμουντ. Ο Λούκας Αλάριο άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, είχαν τις ευκαιρίες για να «κλειδώσουν» νωρίς τη νίκη και τελικά το έπραξε ο Σικ στο 72ο λεπτό. Ο Χούντελααρ μείωσε στο τέλος για την ομάδα του Δημήτρη Γραμμόζη, έφυγε ξανά με άδεια χέρια από το γήπεδο και παραμένει σε πολύ δύσκολη θέση.

Συνεχίζει απτόητη η Βόλφσμπουργκ, η οποία λύγισε με 1-0 την Κολωνία ελέω Μπρεκάλο και διατήρησε στο -4 την Άιντραχτ παρά τη μεγάλη της νίκη. Περιμένοντας το αποτέλεσμα του Λειψία-Μπάγερν ώστε να δει αν θα πλησιάσει στη δεύτερή θέση, την κορυφή και στις δύο θέσεις. Αυτή ήταν η τρίτη διαδοχική νίκη για τους «πράσινους».

Πολύ πιο άνετη μπορεί να βλέπει πλέον τη συνέχεια η Άουγσμπουργκ, η οποία με τα τέρματα των Βάργκας και Χαν από το πρώτο μέρος έφτασε σε νίκη με 2-1 επί της Χόφενχαϊμ και διατήρησε αποστάσεις από την επικίνδυνη ζώνη.

Το δεύτερο μέρος ήταν όλο το ζουμί στο Μάιντς-Αρμίνια. Αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπροσίνσκι να βρίσκει δίχτυα από την άσπρη βούλα στο 56’, ενώ είκοσι λεπτά μετά ο Φόγκλζαμερ έφερε την κατάσταση στα ίσα.