Έκανε χαλάστρα στην Ντόρτμουντ η ψυχωμένη Σάλκε!

Παρότι βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ

Η μία παλεύει να σωθεί, η άλλη χτυπάει πρωτάθλημα. Ε, και; Το ντέρμπι της κοιλάδας του Ρουρ είναι πάντοτε ντέρμπι και η Ντόρτμουντ το κατάλαβε καλά, μένοντας στο 2-2 με τη Σάλκε στη “Veltins Arena”!

Δύο φορές προηγήθηκαν οι Βεστφαλοί, ισάριθμες απαντήσεις βρήκαν οι «βασιλικοί μπλε», με την Μπορούσια να μένει έτσι στο -2 από την κορυφή και την Μπάγερν Μονάχου.

Η δε Σάλκε, άφησε τη Χόφενχαϊμ στον πάτο της βαθμολογίας της Bundesliga, παίρνοντας ανάσα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στα πρώτα λεπτά, ωστόσο οι Βεστφαλοί δεν άργησαν να πάρουν εκείνοι την πρωτοβουλία των κινήσεων και να έχουν το πρώτο σουτ με τον Ράιερσον στο 5’.

Ο Φάρμαν σταμάτησε στο 18ο λεπτό τον Γκερέιρο, με το τραγικό λάθος του Χούμελς να επιτρέπει στον Σάλασαρ να βγει τετ α τετ στο 24’ – με τον Ουρουγουανό ωστόσο να στέλνει την μπάλα ψηλά άουτ!

Κάπου εκεί ξεκίνησε ένας επιθετικός μονόλογος από πλευράς Μπορούσια. Ο Φάρμαν είπε διαδοχικά «όχι» σε Μάλεν (30’) και Βολφ (37’), όμως δεν είχε απάντηση στο υπέροχο μακρινό σουτ του Σλότερμπεκ στο 38ο λεπτό, που έφερε το 1-0!

Η Ντόρτμουντ πήγε και για δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα, με τον Φάρμαν να σταματά με τα πόδια το συρτό σουτ του Μπέλιγχαμ στο 41’ και τρία λεπτά αργότερα να βλέπει τον Γιοσίντα να βάζει σωτήρια κόντρα σε προσπάθεια του Μάλεν.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος μα στόχο να βρουν γρήγορα το 2-0 όμως τελικά στο 50’ μάζεψαν την μπάλα από τα δίχτυα τους!

Σκόρερ ο Μπίλτερ, που εκμεταλλεύτηκε την υπέροχη μπαλιά του Φρέι, για να ισοφαρίσει προ κενής εστίας.

Παρά το σοκ, η Ντόρτμουντ κατάφερε να φτάσει σε νέο προβάδισμα δέκα λεπτά αργότερα. Ο Τζαν βρήκε με φοβερή μπαλιά τον Γκερέιρο, με τον Πορτογάλο να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά και να τελειώνει ιδανικά τη φάση, βάζοντας εκ νέου στη θέση του οδηγού την Μπορούσια.

Στο 65’, ο Μπάινο-Γκίτενς άγγιξε το 3-1 αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ, με τους γηπεδούχους να πιέζουν εν συνεχεία για την ισοφάριση και να λυτρώνονται στο 79ο λεπτό!

Σκόρερ ο Κάραμαν, που λίγα λεπτά αφότου μπήκε στο ματς, σκόραρε με εξαιρετική κεφαλιά, κάνοντας το 2-2!

Μία άλλη αλλαγή του Τόμας Ράις, ο Μπαλάντα, έφτασε κοντά στη μεγάλη ανατροπή στο 88’ αλλά είδε τον Μέγερ να αποκρούει το σουτ του, ενώ δύο λεπτά αργότερα η τρομερή προσπάθεια του Σλότερμπεκ κατέληξε σε σουτ που κόντραρε σε αμυντικό, στην τελευταία αξιόλογη φάση του ντέρμπι.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Τελευταία Ενημέρωση