Ασύλληπτο κάζο για Ντόρτμουντ, πέταξε το... δώρο της Μπάγερν

Κατάφερε να χάσει μέσα από τα χέρια της την νίκη από τη Στουτγκάρδη και παρέμεινε στο -2

Τα κάνει όλα για να το... χάσει η Ντόρτμουντ!

Οι Bεστφαλοί παρότι βρέθηκαν να προηγούνται στην έδρα της Στουτγκάρδης με 3-2 χάρη σε γκολ του Ρέινα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, υπέστησαν κάζο λίγα λεπτά αργότερα από τον Σιλάς που ισοφάρισε στο τελικό 3-3! Άξια της μοίρας της η ομάδα του Τέρζιτς που δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την αριθμητική της υπεροχή μετά την αποβολή του Μαυροπάνου στο 39' αλλά και τη νέα γκέλα της Μπάγερν που «κόλλησε» στο 1-1 με τη Χόφενχαϊμ στο Μόναχο!

Από κοντά η Λειψία που ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Άουγκσμπουργκ (3-2) με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τίμο Βέρνερ που σκόραρε δύο φορές και μοίρασε και μια ασίστ, ανεβάζοντας την ομάδα του Μάρκο Ρόζε στην 3η θέση με 51 βαθμούς έπειτα από 28 αγωνιστικές στην Βundesliga.

Η πρώτη «κανονιά» της αγωνιστικής ήχησε στο Μόναχο με την Μπάγερν να υποδέχεται την Χόφενχαϊμ και να ανοίγει από νωρίς το σκορ με τον Παβάρ να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Κομάν πλασάροντας εύστοχα από κοντά για το 1-0 στο 17'. Οι Βαυαροί συνέχισαν να πιέζουν και στο 36' ο Γκνάμπρι με φοβερό σουτ τράνταξε το δοκάρι του Μπάουμαν με το 1-0 να μένει ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φύγουν με τον βαθμό της ισοπαλίας από την «Αllianz Arena» χάρη στον Αντρέι Κράμαριτς, ο οποίος στο 71' έστειλε την μπάλα με απευθείας εκτέλεση φάουλ στα δίχτυα του Ζόμερ για το τελικό 1-1.

Την ίδια στιγμή στη Λειψία, η ομώνυμη ομάδα δεχόταν στο 5ο λεπτό την ψυχρολουσία από την Άουγκσμπουργκ με το γκολ του Μάιερ. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση αφού στο 10' ο Καμπλ έκανε το 1-1 έπειτα από ασίστ του Βέρνερ. Ο Γερμανός στράικερ στο 32' έκανε το 2-1 ενώ τρία λεπτά αργότερα πέτυχε ένα αδιανόητο γκολ για το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 3-2 με τον Βάργκας στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το μεγαλύτερο «θρίλερ» ωστόσο εκτυλίχθηκε στην Στουτγκάρδη. Εκεί η φιλοξενούμενη Ντόρτμουντ κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 με τα γκολ του Αλέ στο 26' και του Μάλεν στο 33', ενώ στο 39' ο Ντίνος Μαυροπάνος αντίκρυσε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι έριξαν την προειδοποιητική βολή στο 52' με τον Ζιρασί να σκοράρει και το τέρμα του να ακυρώνεται. Στο 78' ο Κουλιμπαλί, έβαλε ξανά στο ματς την Στουτγκάρδη μειώνοντας σε 2-1 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Βάγκνομαν έβαλε φωτιά στην αναμέτρηση ισοφαρίζοντας σε 2-2. Παρόλα αυτά η Ντόρτμουντ έφτασε στο 3-2 με τον Ρέινα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και ετοιμάστηκε για επιστροφή στην κορυφή. Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι Βεστφαλοί θα πάρουν το πολύτιμο «τρίποντο» ο Σιλάς σε... νεκρό χρόνο διαμόρφωσε το 3-3 δίνοντας ανάσα στην Στουτγκάρδη αλλά και συνέχεια στην παραμονή της Μπάγερν στην κορυφή της Bundesliga.

Πηγή: sportfm.gr