Νίκησε και τη Μάιντς και καλπάζει για τον τίτλο η Λεβερκούζεν

Μεγάλωσε την διαφορά στο +11

Μπορεί να συνάντησε ασυνήθιστη αντίσταση για τα φετινά δεδομένα, αλλά η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο, έφτασε στην 19η νίκη της στο πρωτάθλημα, που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στον τίτλο, αφού επιβλήθηκε 2-1 της Μάινς στην Μπάι Αρίνα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 23ης αγωνιστικής στην Bundesliga.

Oι γηπεδούχοι με αυτό το τρίποντο, βρίσκονται στο +11 από την Μπάγερν Μονάχου και μόνον με αυτοκτονία, φαίνεται πως μπορεί να χάσουν φέτος τον τίτλο. Αν και προηγήθηκαν νωρίς με τον Γκρανίτ Τζάκα και φάνηκε πως θα περνούσαν μια εύκολη βραδιά, ισοφαρίστηκαν άμεσα από την αξιόμαχη Μάιντς με γκολ του Κορ, όμως ο Άντριχ ήταν εκείνος που έδωσε τη νίκη. Παρά την καλή εμφάνιση, η φιλοξενούμενη παρέμεινε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Μετά από συνεργασία του Γκριμάλντο με τον Τζάκα, ο Ελβετός με σουτ κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την πρωτοπόρο του γερμανικού πρωταθλήματος, μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Κορ όμως τέσσερα λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα του Βίντμερ έκανε το 1-1 για τη Μάιντς που αντιστάθηκε σθεναρά με τον Άντριχ να αξιοποιεί ασίστ του Βιρτζ στο 68’ ενώ ο Ενγκανκαμ αποβλήθηκε για την φιλοξενούμενη στο 80ο λεπτό.