Καθάρισε και τη Μάιντς και παρέμεινε στην 3η θέση η Στουτγκάρδη!

Την τρίτη διαδοχική της νίκη στη Bundesliga πανηγύρισε η Στουτγκάρδη

Συνέχεια στις εξαιρετικές φετινές εμφανίσεις της έδωσε η Στουτγκάρδη το βράδυ της Κυριακής, η οποία επικράτησε άνετα με σκορ 3-1 της Μάιντς στην «MHPArena» για την 21η αγωνιστική της Bundesliga.

Μέσα σε ένα εκρηκτικό τρίλεπτο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι Σουβοί πήραν «αέρα» δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Μίτελσταντ (45+1') και Λέβελινγκ (45+3'), με τον Ουντάβ στο 73' να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τελικό σκορ στο 76'.

Αυτό ήταν το τρίτο διαδοχικό τρίποντο της Στουτγκάρδης, με το οποίο και έφτασε τους 43 βαθμούς, παραμένοντας σταθερά στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο άλλο ματς της ημέρας, η Χόφενχαϊμ πήρε έναν ανέλπιστο εντός έδρας βαθμό απέναντι στη Κολωνία (1-1), χάρη στο τέρμα του Κράμαριτς στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων! Οι φιλοξενούμενοι που βρίσκονται εντός της ζώνης του υποβιβασμού είχαν το τρίποντο στα χέρια τους μετά και το γκολ του Φινκγκράφε στο 79', όμως στο τέλος λύγισαν και έμειναν στη 16η θέση με μόλις 16 βαθμούς.

Μπουντεσλίγκα: Τελευταία Ενημέρωση