Έπιασε τετράδα η Λεβερκούζεν (vid)

Επικράτησε της Άουγκσμπουργκ

Η Λεβερκούζεν επικράτησε της Άουγκσμπουργκ με 3-1, έμεινε αήττητη και βρέθηκε στην τετράδα.

Στο 15ο λεπτό η Λεβερκούζεν κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Φραμπέργεκρ και ο Αλάριο εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0. Στο 27ο λεπτό ο Χραντέτσκι έσωσε μετά από σουτ του Νιντερλέχνερ, ενώ στο 28 το πλασέ του Αμίρι πέρασε ελάχιστα έξω.

Στο 45ο λεπτό ο Σινκχράφεν έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Αλάριο έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά αστόχησε για λίγο.

Στο 48ο λεπτό ο Ντιαμπί έχασε μεγάλη ευκαιρία και στο 51’ ο Καλιγκιούρι με αριστερό σουτ από δεξιά στην περιοχή, έκανε το 1-1.

Στο 58ο λεπτό το σουτ του Αμίρι πέρασε ελάχιστα έξω και στο 65’ ο Βιρτς πλάσαρε πάνω στον Γκίκιβειτς από το πέναλτι και στην επαναφορά ο Μπέιλι έκανε νέο σουτ που τράνταξε το δοκάρι της Άουγκσμπουργκ.

Μάλιστα σο 72’ μετά από σέντρα του Ντιαμπί από δεξιά, ο Αλάριο πήρε την κεφαλιά αλλά και πάλι η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Τελικά στο 74’ ο Αλάριο πήρε κι άλλη κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ Αμίρι.

Και στο 90+3' ο Γκικιεβιτς βγήκε μπροστά σε κόρνερ, αλλά η Λεβερκούζεν έφυγε στην κόντρα και ο Μπέιλι μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Σ,Μπέντερ, Λ.Μπέντερ (36’ Ντράχοβιτς), Σίνκχράφεν, Ταπσόμπα, Παλάσιος (63’ Βιρτς), Μπαουμγκάρτλινγκερ, Αμίρι, Ντιαμπί, Αλάριο, Μπέιλι

ΑΟΥΓΚΣΜΠΟΥΡΓΚ: Γκίκιεβιτς, Φραμπέργκερ (81’ Γκάμι), Γκουβελέουβ, Ουντουοκάι, Χαν (46’ Βάρχας), Ιάγο, Γρουέθο, Καλιγκιούρι, Κεντίρα (81’ Ρίχτερ), Γκρέγκοριτς (46’ Γένσεν), Νιντερλέχνερ (74’ Στρομπλ).

Πηγή: aek365.org