Ανατροπή στην ανατροπή και... τέζα η Ντόρτμουντ! (vid)

Απίθανo παιχνίδι στην «Μπάι Αρένα» με εφτά γκολ και πολλές ανατροπές

Μακάρι να μην τελείωνε ποτέ το ματς της Λεβερκούζεν με την Ντόρτμουντ. Οι «ασπιρίνες» κέρδισαν τους Βεστφαλούς με 4-3, στο ματς της χρονιάς, που είχε εκτός από 7 γκολ, δοκάρια, φάσεις και τρελό ρυθμό. Έχασε έδαφος στη μάχη του τίτλου η Ντόρτμουντ, την πλησίασε στο δίποντο η Λεβερκύζεν.

Στο 19ο λεπτό ο Σάντσο βρήκε στα αριστερά τον Χάλαντ, που έκανε το σουτ αλλά Χραντέτσκι έβγαλε σε κόρνερ, ενώ στο 20’ ο Αμίρι έβγαλε μαγική κάθετη στον Φόλαντ, που πλάσαρε για το 1-0.

Σχεδόν με τη σέντρα, ο Μπραντ πάτησε περιοχή από δεξιά κι έκανε το σουτ αλλά ο Χραντέτσκι έβγαλε σε κόρνερ και από την εκτέλεσή του, ο Ματς Χούμελς με κεφαλιά έγραψε το 1-1.

Το ματς είχε απίθανο ρυθμό και στο 25’ ακυρώθηκε γκολ του Ντιαμπί, ενώ στο 34’ ο Εμρέ Τσαν με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή, έκανε το 1-2. Μάλιστα στο 42’ ο Σάντσο έβγαλε πανέμορφη σέντρα από αριστερά αλλά ο Βίτσελ αστόχησε με πλασέ στην κίνηση και στο επόμενο λεπτό, μετά από σέντρα του Αμίρι από αριστερά, ο Τα έκανε το γύρισμα στο δεύτερο δοκάρι και ο Φόλαντ με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-2.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στην επανάληψη και στο 52ο λεπτό, ο Σάντσο άλλαξε όμορφα με τον Χακίμι και με πλασέ από την περιοχή σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Ρέινα στον Ντιαμπί που υπήρξε πριν το γκολ.

Στο 58ο λεπτό το σουτ του Ρέινα σταμάτησε στο δοκάρι της Λεβερκούζεν μετά και από επαφή του Χραντέτσκι ενώ στο 64’ ο Χάβερτς βρέθηκε μόνος με τον Μπίρκι αλλά το πλασέ του σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Και στην κόντρα, ο Χακίμι άλλαξε φανταστικά με τον Σάντσο, ο πρώτος άνοιξε αριστερά στον Γκερέιρο, που με διαγώνιο πλασέ έκανε το 2-3. Στο 72’ ακυρώθηκε σωστά το γκολ του Μπέιλι για οφσάιντ, ενώ στο 81’ ο Χακίμι έκοψε σωτήρια τον Φόλαντ αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μπέιλι που πάσαρε από κοντά για το 3-3.

Και πριν προλάβει να συνέλθει η Ντόρτμουντ, στο επόμενο ακριβώς λεπτό, ο Σινκγκράφεν σέντραρε από αριστερά και ο Λαρς Μπέντερ με κεφαλιά έκανε το 4-3.

Στο 90’ ο Βίτσελ έχασε απίθανη ευκαιρία με κεφαλιά εξ επαφής.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Λ.Μπέντερ, Σ.Μπέντερ, Τα, Σινκγκράφεν, Ταπσόμπα, Αμίρι (89' Ντράγκοβιτς), Μπελαράμπι (46’ Βάιζερ), Χάβερτς, Φόλαντ, Ντιαμπί (71’ Μπέιλι)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Ακανζί (86' Αζάρ), Γκερέιρο, Χούμελς, Χακίμι, Ζαγκαντού, Τσαν (87' Γκέτσε), Βίτσελ, Σάντσο, Μπραντ (46’ Ρέινα), Χάλαντ