Άιντραχτ στο… ρελαντί

Nίκησε εύκολα με 2-0 τη Βέρντερ Βρέμης και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης είναι η ομάδα που συμπληρώνει την τετράδα στα ημιτελικά του Κυπέλλου Γερμανίας. Το συγκρότημα του Άντολφ Χούτερ επικράτησε εύκολα με 2-0 της Βέρντερ Βρέμης και πήρε το τελευταίο εισιτήριο, μετά τις Μπάγερν Μονάχου, Μπάγερ Λεβερκούζεν και της Σααρμπρίκεν, η οποία αποτελεί τη μεγάλη έκπληξη του θεσμού.

Το ματς:

Η Άιντραχτ πήρε από την αρχή τα ηνία, αλλά παρότι είχε την κατοχή της μπάλας, εντούτοις δεν μπορούσε να δημιουργήσει καθαρές ευκαιρίες. Η Βέρντερ έδινε μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα και προσπαθούσε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή στο 32’ με τον Χίντερεγκερ και οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» στο 35’ με τον Σέλκε.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο διαιτητής Τσβάιερ με τη βοήθεια του VAR υπέδειξε πέναλτι σε χέρι του Αουγκούστινσον και ο Αντρέ Σίλβα από την «άσπρη βούλα» έκανε το 1-0 για την ομάδα της Φρανκφούρτης στο 45+6’.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, η Άιντραχτ έβαλε ένα ακόμη λιθαράκι για την πρόκριση. Σε μια υποδειγματική αντεπίθεση, ο Κόστιτς έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Καμάντα με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή, έκανε το 2-0.

Η ομάδα της Βρέμης, όντας πλέον με την πλάτη στον τοίχο, βγήκε περισσότερο στην επίθεση και είχε κάποιες καλές στιγμές για να μειώσει το σκορ. Ωστόσο, τόσο ο Ρασίτσα, όσο και ο Γκέμπρε Σελασιέ δεν βρήκαν στόχο κι έτσι η Άιντραχτ έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση με 2-0 και στην πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Γερμανία: Τελευταία Ενημέρωση