Αυτοκαταστροφικός ΠΑΟΚ στην Ολλανδία!

Τι κι αν βρέθηκε μπροστά με 2-0 στο 13’; Ο ΠΑΟΚ πέταξε το προβάδισμα στα σκουπίδια!

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία αν και είδε να της πηγαίνουν όλα… δεξιά στα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, που σκόραρε δύο φορές και την ίδια στιγμή κι ενώ το ματς ήταν στο 1-0, η διαιτησία του έκανε ένα «δώρο» ακυρώνοντας για οφσάιντ (που δεν υπήρχε) γκολ των Ολλανδών, ηττήθηκε… εύκολα από την Αϊντχόφεν με 3-2.

Το «εύκολα» έχει να κάνει κυρίως με το γεγονός ότι η PSV ενώ είχε στείλει προειδοποιητικές βολές από το πρώτο ημίχρονο, είχε καταφέρει ήδη από το 53’ να γυρίσει το παιχνίδι και να διαμορφώσιει το τελικό –όπως αποδείχθηκε- σκορ, ενώ ο Δικέφαλος από εκείνο το σημείο και μετά δεν κατάφερε να φανεί απειλητικός.

Φυσικά, τίποτα δεν έχει χαθεί για τους Θεσσαλονικείς. Ναι μεν έπεσαν στην 3η θέση του ομίλου, αλλά η διαφορά από την Αϊντχόφεν είναι μόλις στον έναν βαθμό, τη στιγμή που η Γρανάδα είναι στους «32» με τη νίκη που πέτυχε επί της Ομόνοιας.

Βαρέλα (4’) και Τζόλης (13’) πέτυχαν τα γκολ του «Δικεφάλου του Βορρά», ωστόσο Γκάκπο (20’), Μαντουέκε (50’) και Μαλέν (53’) ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση.

Αν ο Πάμπλο Γκαρσία είχε κληθεί να σκηνοθετήσει ένα ιδεατό σενάριο για να αρχίσει το παιχνίδι κόντρα στην Αϊντχόφεν, ενδεχομένως να μην τα είχε σκεφτεί όλα θετικά για την ομάδα του, αφού ο ΠΑΟΚ κατάφερε χωρίς να παιδευτεί ιδιαίτερα να προηγηθεί στο 13’ του αγώνα με 2-0!

Αρχικά, στο 4’ ο Ροντρίγκο Σοάρες από τα δεξιά γύρισε την μπάλα εκεί που ήταν ο Τζόλης, αυτός έκανε το σουτ, αυτή κόντραρε στον Βαρέλα και κατέληξε στα δίχτυα του Εμπογκό, που δεν είχε περιθώρια να κάνει πολλά πράγματα σε εκείνο το σημείο. Στην πρώτη αντίδραση που έβγαλε η Αϊντχόφεν, ο ΠΑΟΚ στάθηκε τυχερός.

Από εκτέλεση κόρνερ και την πρώτη κεφαλιά, ο Μάλεν βρέθηκε ολομόναχος με το τέρμα ισοφαρίζοντας μόλις στο 10’, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε ως οφσάιντ, σε μια εντελώς άστοχη απόφαση του δεύτερου βοηθού, αφού ο παίκτης των Ολλανδών καλυπτόταν. Το ονειρεμένο τέταρτο για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία, «υπογράφηκε» στο 13’. Πάλι ο Ροντρίγκο από τα δεξιά γύρισε την μπάλα, ο Σβαμπ με «γλυκό» γύρισμα βρήκε τον Τζόλη, που αυτή τη φορά χρίστηκε σκόρερ για το 2-0.

Από τη… μέθη των δύο γκολ, ο ΠΑΟΚ μάλλον παρασύρθηκε, καθώς στο 20’ οι Ολλανδοί μπήκαν πολύ γρήγορα στη διεκδίκηση του αγώνα, καθώς ο Γκάκπο με σουτ που επιχείρησε μπαίνοντας στην περιοχή, νίκησε τον Ζίβκοβιτς, μειώνοντας σε 2-1. Μάλιστα, λίγο έλειψε να προκύψει η ισοφάριση πέντε λεπτά αργότερα, αλλά η μπαλιά του Ντούμφρις, πέρασε δίπλα από το δοκάρια του Ζίβκοβιτς.

Με τη λήξη του ημιχρόνου, ο Πάμπλο Γκαρσία ήταν φανερά προβληματισμένος από την πίεση που δεχόταν η ομάδα του, όμως επέλεξε να μην πραγματοποιήσει κάποια αλλαγή για να «οχυρωθεί» αμυντικά και εκ του αποτελέσματος φάνηκε να το «πληρώνει», καθώς ο ΠΑΟΚ έπεσε κατευθείαν στα… σχοινιά από τους γηπεδούχους.

Συγκεκριμένα, στο 50’ ο μόνιμος «πονοκέφαλος» από τη δεξιά γραμμή της Αϊντχόφεν, Ντούμφιρις και Γκάκπο συνεργάστηκαν άψογα, η μπάλα γύρισε στον εντελώς αμαρκάριστο Μαντουέκε και με σουτ νίκησε τον Ζίβκοβιτς ισοφαρίζοντας σε 2-2 και η ανατροπή ολοκληρώθηκε τρία λεπτά αργότερα.

Ο Μάλεν έκανε την κάθετη στον Ζάχαβι, ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε το σουτ του Ισραηλινού και ο Μάλεν πήρε το… επιθετικό ριμπάουντ, σκοράροντας ένα πολύ εύκολο γκολ για το 3-2. Αν σε εκείνο το σημείο έκλεινε κάποιος την τηλεόραση, τότε δεν θα είχε δει όλο το παιχνίδι.

Η Αϊντχόφεν βάζοντας λογική στο παιχνίδι της, «πάγωσε» εντελώς τον ρυθμό, είχε τον απόλυτο έλεγχο κι όταν στο πεντάλεπτο 75’-80’ πήγε ο ΠΑΟΚ να επαναφέρει το… ροντέο, δεν τα κατάφερε, μένοντας χωρίς φάση στο παιχνίδι.

Με αυτόν τον τρόπο, ο Πάμπλο Γκαρσία βίωσε την πρώτη του ήττα στον πάγκο του ΠΑΟΚ και θα έχει αρκετά σημεία για τα οποία θα πρέπει να προβληματιστεί, καθώς η ομάδα του δεν πήρε το παραμικρό σε ένα ματς που όλα του ήταν ευνοϊκά.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

PSV: Μβογκό, Ντάμφρις, Τεζέ, Μποσκάλι, Μαξ, Σανγκαρέ, Ροσάριο, Γκακπό, Μαντουέκε, Ζάχαβι, Μάλεν

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Ίγκασον, Βαρέλα, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Τσιγγάρας , Ελ Καντουρί, Τζόλις, Α. Ζίβκοβιτς, Τσόλακ

Σκόρερς: Γκακπό, Μαντουέκε, Μάλεν / Τζόλις (2)