Πρώτος και ιστορικός...στη Θεσσαλονίκη

Σταχτοπούτα μεν...βαθμό δε... μέσα στην Τουμπα

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Η Ομόνοια στην πρώτη της συμμετοχή σε Ευρωπαϊκό όμιλο κατάφερε να μην χάσει και να πάρει τον πρώτο της βαθμό, αφού οι “πράσινοι” εξήλθαν ισόπαλοι 1-1 με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Το σκορ άνοιξε η Ομόνοια με τον Μποτεάκ στο 15’, ενώ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 56’ με τον Μουργκ.

Στο πρώτο ημίχρονο το συγκρότημα του Χένινγκ Μπεργκ έλεγξε τον αγώνα, όμως στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένος και κατάφερε να ισοφαρίσει.

Επίσης η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι στο 76' για πέσιμο του Μποτεάκ στη περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Μιχαηλίδη.

Α΄ Ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τον αγώνα με σχηματισμό 3-4-3, ενώ η Ομόνοια με 4-2-3-1.

Όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος, η ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειξε τις προθέσεις της για να κλείσει τους χώρους και να αμυνθεί μαζικά.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα άνηκε στους γηπεδούχος όταν στο 5’ ο Σβαμπ έκανε το γύρισμα στη περιοχή και ο Τσόλακ με ένα αδύναμο σουτ έστειλε την μπάλα στην αντίπαλη εστία. Ο Φαμπιάνο μπλόκαρε με ευκολία. Επίσης, στο 11’ ο ΠΑΟΚ κέρδισε φάουλ σε καλή θέση, η εκτέλεση του Σβαμπ ήταν καλή, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Η Ομόνοια στην πρώτη της προσπάθεια, άνοιξε το σκορ με τον Μποτεάκ στο 15’. Ο Λέζιακς έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Μποτεάκ μόνος μέσα στη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το γκολ του Γάλλου ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η Ομόνοια συνέχισε να κρατά τους γηπεδούχους μακριά από την εστία του Φαμπιάνο και να ελέγχει το υπέρ της προβάδισμα.

Μάλιστα η επόμενη καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στους «πράσινους», όταν στο 41’ ο Λέζιακς βρήκε στην περιοχή τον Παπουλή, που κέρδισε τις κόντρες και από δύσκολη θέση έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 44’ από πλευράς ΠΑΟΚ. Στο 44’ ο Ζίφκοβιτς έκανε σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Φαμπιάνο.

Το 1-0 υπέρ της Ομόνοιας ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Β΄ Ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να ισοφαρίσει, ενώ η Ομόνοια συνέχισε να δίνει έμφαση στην αμυντική της λειτουργία και να προσπαθεί να κτυπήσει με αντεπιθέσεις.

Οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν με τρεις χαμένες ευκαιρίες του Τσόλακ σε λίγα λίγα μόλις λεπτά. Ο επιθετικός του ΠΑΟΚ στο χρονικό διάστημα 51’ με 54’ είδε δύο κεφαλιές του και ένα σουτ να καταλήγουν άουτ.

Τελικά το γκολ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήρθε από τα πόδια του Μουργκ που με δυνατό σουτ εντός περιοχής στο 56’ έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 60’ η Ομόνοια έχασε τεράστια ευκαιρία για να πάρει εκ νέου προβάδισμα. Ο Παπουλής με μια εντυπωσιακή κάθετη πάσα έβγαλε τον Τζιωνή μόνο απέναντι από τον Ζίφκοβιτς, που έδιωξε σε κόρνερ.

Μετά την χαμένη ευκαιρία του Τζιωνή, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την υπεροχή και να απειλεί συνεχώς την άμυνα της Ομόνοιας.

Πιο συγκεκριμένα, στο 65’ ο Μουργκ έκανε το σουτ εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα έξω. Στο 69’ ήταν η σειρά του Σβαμπ να απειλήσει με ένα άστοχο σουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Φαμπιάνο απόκρουσε δύσκολα το σουτ του Αουγκούστο.

Άξιο αναφοράς ότι η Ομόνοια ζήτησε πέναλτι στο 76' για πέσιμο του Μποτεάκ στην περιοχή, μετά από μαρκάρισμα του Μιχαηλίδη.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και παρά την πίεση του ΠΑΟΚ το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και έτσι η Ομόνοια είχε βαθμολογικό όφελος στην πρώτη της παρουσία σε Ευρωπαϊκό όμιλο.

Highlight: Η αμυντική λειτουργία της Ομόνοιας

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ (A. Περέιρα):  Ζ. Ζίφκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μάτος, Σβαμπ, Εσίτι (46' Ντούγκλας Αγκούστο), Γιαννούλης, Μουργκ (73' Μπίσεσβαρ, Τσόλακ (62' Σβιντέρσκι), Α. Ζίφκοβιτς (73' Τζόλης)

Στον πάγκο: Πασχαλάκης, Μιχάι, Ροντρίγκο, Λύρατζης, Νινούα, Ντούγκλας Αγκούστο, Τσιγγάρας, Μπίσεσβαρ, Τζόλης, Κούτσιας, Σφιντέρσκι

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέζιακς, Γκόμες, Γκόμεθ (74' Κούσουλος), Μποτεάκ (90+2' Λοίζου), Τζιωνής, Παπουλής (74' Ασάντε), Ντούρις (74' Κακουλής)

Στον πάγκο: Παναγή, Κυριακίδης, Σέχου, Κίκο, Σενέ, Παναγιώτου, Κούσουλος, Μαυρίας, Τιάγκο, Λοϊζου, Κακουλής, Ασάντε

Σκόρερ: 56' Μουργκ/15' Μποτεάκ

Κίτρινες Κάρτες: 33' Ίνγκασον/17' Μποτεάκ, 23' Λανγκ, 36' Παπουλής, 61΄Τζιωνής

Κόκκινες Κάρτες: - / -