Έχασε τη νίκη ο Άρης - Γλίτωσε το αήττητο ο ΠΑΟΚ

Κόκκινες κάρτες, δοκάρι, ισοφάριση στο 90+7, πολύ απλά ντέρμπι με τα όλα του

Ο Άρης κρατούσε στα χέρια του μια τεράστια νίκη μέχρι το 90+7’ όμως ο Μίσιτς κράτησε όρθιο τον ΠΑΟΚ, ώστε να μείνει αήττητος μετά από 567 ημέρες. Σε ένα ματς με πολλές συγκινήσεις οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν δύο φορές, με τον Ιντέγε στο 4’ και με τον Ματίγια στο 87’, ωστόσο ο Δικέφαλος του Βορρά, απάντησε άμεσα με τον Μάτος στο 6’, ενώ ο Μίσιτς με ένα μονοκόμματο δεξί σουτ στο 90+7’ ισοφάρισε σε 2-2.

Εκτός ρυθμού ο ΠΑΟΚ, δεν μπόρεσε ποτέ να γίνει αφεντικό στο ματς. Από μια αναγκαστική αλλαγή είχε η κάθε ομάδα, με τον Πέλκα να φεύγει στο 15’ και τον Κουέστα να αποχωρεί στην ανάπαυλα. Ο Άρης δεν μπόρεσε να κρατηθεί με έντεκα μέσα στο ματς, παρά μόνον τέσσερα λεπτά, μετά την αποβολή του Μάτος στο 67’, αφού έφυγε με δεύτερη κίτρινη ο Σάσα.

Ολέθριο λάθος του Πασχαλάκη στο 1-2, όπως και λάθος εκτίμηση του Έμαν στη φάση της ισοφάρισης, με τον ΠΑΟΚ τουλάχιστον να γλιτώνει το αήττητό του, αλλά τον Άρη να κάνει μια σπουδαία εμφάνιση.

Κόρνερ και γκολ στην εκκίνηση

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Φετφατζίδης έπαιξε έξυπνα με πάσα το πρώτο κόρνερ του αγώνα με τον Μπρούνο Γκάμα. Ο βραχύσωμος ακραίος του Άρη, πήρε την μπάλα και με έξοχη σέντρα έβγαλε την μπάλα στο σημείο του πέναλτι, εκεί που ο Ιντέγε Μπράουν με αριστερό σουτ νίκησε τον Πασχαλάκη, περνώντας του την μπάλα κάτω από τα πόδια για το 0-1. Ο Νιγηριανός πανηγύρισε το τέρμα αυτό, με τον ίδιο τρόπο που το είχε πράξει στην Τούμπα και με την φανέλα του Ολυμπιακού.

Ο ΠΑΟΚ λίγο αργότερα, στο πρώτο του κόρνερ, απάντησε με τον ίδιο τρόπο στο πρώτο κόρνερ που κέρδισε και αυτός. Ο Μίσιτς εκτέλεσε από τα αριστερά, ο Μάτος πρόλαβε το κέντρο της άμυνας του Άρη, αλλά και τον Ιντέγε, για να γράψει με κεφαλιά το 1-1, σβήνοντας άμεσα το προβάδισμα των «κιτρινόμαυρων».

Αντί να βρει ρυθμό το παιχνίδι με αυτά τα δύο γκολ ωστόσο, ο ρυθμός έπεσε. Με πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες, με νεύρα και αμφισβήτηση σε κάθε σφύριγμα του Σιδηρόπουλου και με διακοπές που έσπασαν τον ρυθμό. Στο 15ο λεπτό, ο τραυματισμός του Πέλκα, υποχρέωσε τον Άμπελ Φερέιρα να κάνει την πρώτη του αλλαγή, αφού πέρασε ο Λημνιός στη θέση του αρχηγού του ΠΑΟΚ. Ο Ζαμπά πήγε δίπλα στον Άκπομ και ο Λημνιός αριστερά. Αμέσως μετά ακολούθησε και ένας ακόμα τραυματισμός του Κουέστα, για να χαθεί τελείως ο ρυθμός από το ματς.
Ο Άρης έξυπνα, κρατούσε το τέμπο χαμηλά και μόνον προς το τέλος του πρώτου μέρους, ο νταμπλούχος απείλησε. Στο 40΄ο Άκπομ έφυγε από κανονική θέση, αλλά άργησε με αποτέλεσμα να πέσει πάνω στον Κουέστα, ενώ στο 42’ το σουτ του Ζαμπά έφυγε άουτ. Στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ σκόραρε, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, αφού μετά την πρώτη κεφαλιά ο Μπίσεσβαρ πιάνει δεύτερη στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι (στην επαναφορά σκόραρε ο Άκπομ), ενώ μια έξοχη ποδιά του Γκάμα, τον έφερε σε θέση βολής από πλάγια, αλλά η μπάλα κόντραρε.

Τακτικά νικητής ο Άρης

Η επανάληψη βρήκε τον Δικέφαλο του Βορρά, να προσπαθεί ν’ αλλάξει τον ρυθμό και να παίξει πιο γρήγορα. Ο Μίσιτς στο 47’ δοκίμασε με το αριστερό αλλά η μπάλα έφυγε έξω. Ο ΠΑΟΚ σταδιακά άρχισε να κερδίζει μέτρα, ενώ στο 57’ ο Άμπελ Φερέιρα, έριξε στο ματς και τον Ελ Καντουρί στην προσπάθεια του να ρίξει έναν πιο δημιουργικό παίκτη, πίσω από την γραμμή κρούσης.

Ο Τόλης Τερζής απάντησε με την είσοδο του Λάρσον αντί του Γκάμα, λίγο μετά από ένα τρομερό σόλο του Φετφατζίδη που κέρδισε φάουλ το οποίο δεν αξιοποίησε.

Ακολουθεί καταιγισμός φάσεων με τον Λημνιό στο 66’ να σουτάρει και τον Κουέστα να διώχνει με τα πόδια. Στο 67΄ ο Μάτος φεύγει με δεύτερη κίτρινη από το ματς για μαρκάρισμα στον Λάρσον. Στο 68’ ο Ιντέγε μετά από πάσα του Φετφατζίδη ξεμαρκάρεται μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του από πλάγια, απέκρουσε με το πόδι ο Πασχαλάκης. Στο 71’ και αφού μόλις ο Φερέιρα έχει τραβήξει εκτός του Άκπομ, για να ρίξει στο ματς τον Σφιντέρσκι, ο Σάσα κάνει μαρκάρισμα στον Γιαννούλη και αποβάλλεται επίσης με δεύτερη κίτρινη.

Ο Έμαν θα χρειαστεί να κάνει σπουδαία επέμβαση στο 77’ σε μονοκόμματο σουτ του Μίσιτς, ενώ στο 80’ ο Έμαν θα χάσει την μπάλα από τα χέρια σε σουτ του Ντόουγκλας, αλλά η άμυνα έδιωξε. Ο Τερζής στο φινάλε, ρίχνει τρίτο στόπερ στο ματς, με τον Σόουζα αντί του Φετφατζίδη.

Ο Ματίγια μετά από την έξοχη επιθετική ενέργεια του Άρη σε μια φάση που ξεκίνησε από αριστερά, έκανε το σουτ με το δεξί για να αιφνιδιάσει τον Πασχαλάκη στην κλειστή γωνία και να κάνει το 1-2. Στο 90+5’ ο Βαρέλα, είχε δοκάρι, αλλά στο 90+7’ ο Μίσιτς με δεξί σουτ μετά την σέντρα του Γιαννούλη, έγραψε το τελικό 2-2.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Μίσιτς, Ζαμπά (58’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (15’ λ.τρ Λημνιός), Ακπόμ (70’ Σφιντέρσκι)

Στον πάγκο έμειναν οι: Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Εσίτι, Στοχ

ΑΡΗΣ: Koυέστα (46’ λ.τρ. Έμαν), Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (85' Σόουζα), Γκάμα (65’ Λάρσον), Ντιγκινί, Ιντέγε

Στον πάγκο έμειναν οι: Δεληζήσης, Ντουάρτε, Τόνσο, Μαρτίνες,