Διέλυσε τον Ατρόμητο και κάνει Πρωτοχρονιά στην κορυφή ο ΠΑΟΚ!

Υγιεινός περίπατος στο χαλαρό

Ισοπεδωτικός ΠΑΟΚ στην Τούμπα!

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα χωρίς καν να χρειαστεί να πατήσει το... γκάζι, διέλυσε τον εκτός τόπου και χρόνου σε ακόμα ένα ματς Ατρόμητο, επικρατώντας 5-1 και εκμεταλλεύθηκε τη χθεσινή γκέλα του Ολυμπιακού στον Βόλο, περνώντας στην κορυφή με δύο βαθμούς διαφορά από τους «ερυθρόλευκους».

Το χορό των τερμάτων άνοιξε στο 13’ ο Βιεϊρίνια με εκτέλεση φάουλ από τα 30 μέτρα και δώρο του Μέγερι, ενώ το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 3-0 με τα γκολ του Ίνγκασον (34’, 41’) από στατικές φάσεις.

Η συνέχεια δόθηκε στο 53’, όταν ο Σφιντέρσκι κέρδισε το πέναλτι από τον Ρισβάνη και με δική του εκτέλεση έκανε το 4-0, με τον Ουγκράι στο 56’ να μειώνει σε 4-1.

Τον τελευταίο λόγο στο ματς είχε ο Μίσιτς, καθώς με κεφαλιά στο 83’ από σέντρα του Ροντρίγκο, πήρε την κεφαλιά χωρίς να χρειαστεί να σηκωθεί από το έδαφος, γράφοντας το τελικό 5-1.

Στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώνονταν οι υποχρεώσεις των δύο ομάδων στο 2019, ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαλαρός, με τους ποδοσφαιριστές να είναι σε... χριστουγεννιάτικη διάθεση.

Η πρόθεση του ΠΑΟΚ ήταν να επιτεθεί από τη δεξιά πτέρυγα με τον Λημνιό να παίρνει την πλειοψηφία των επιθετικών προσπαθειών για την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα, με τον διεθνή εξτρέμ να μην δημιουργεί κάποιο ρήγμα, αλλά και να κερδίζει συνεχώς στατικές φάσεις που γρήγορα έφεραν το παιχνίδι στην περιοχή των φιλοξενούμενων.

Το θετικό για τους Θεσσαλονικείς ήταν δεν δυσκολεύτηκαν να ανοίξουν το σκορ, αφού και νωρίς και εύκολα διαμόρφωσαν το 1-0. Στο 13’ ο Βιεϊρίνια εκτέλεσε το φάουλ περίπου από τα 30 μέτρα, η μπάλα κόντραρε και ο Μέγερι που ήταν εντελώς ανέτοιμος, άργησε να πέσει στην πορεία της με αποτέλεσμα να τη μαζέψει από τα δίχτυα του.

Ο Ατρόμητος έδειξε σφυγμό, όταν τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ζίβκοβιτς κατάφερε να αποκρούσει το σουτ του Ανδρούτσου, αλλά αυτό αποδείχθηκε μια έκλαμψη, αφού η... παιδική χαρά στην ανασταλτική λειτουργία των φιλοξενούμενων καλά κρατούσε.

Στο 34’ έγινε η σέντρα από τα δεξιά, ο Ρισβάνης είδε την μπάλα να περνά από μπροστά του, ο Σφιντέρσκι την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Ίνγκασον πήρε το ριμπάουντ ανενόχλητος για να κάνει πολύ εύκολα το 2-0.

Μάλιστα, ο Ισλανδός βρήκε και δεύτερο τέρμα, αφού στο 41’ ο Μίσιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο σέντερ μπακ των γηπεδούχων πήρε κι αυτή την κεφαλιά κάνοντας το 3-0, εξασφαλίζοντας το «τρίποντο» των γηπεδούχων από το πρώτο ημίχρονο.

Θα περίμενε κανείς στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ να κατεβάσει ρυθμούς, αλλά από τη στιγμή που είχε απέναντί του μια... αφύλαχτη διάβαση δεν είχε ενδοιασμό να φτάνει απέναντι στον Μέγερι και να δημιουργεί φάσεις.

Στην πρώτη καλή στιγμή, μάλιστα, του δευτέρου ημιχρόνου, ο Σφιντέρσκι έκανε ένα αδύναμο πλασέ, χωρίς λόγο ο Ρισβάνης έπεσε καθυστερημένα στο τάκλιν, βρίσκοντας το πόδι του. Παρά το γεγονός ότι αυτό δεν επηρέασε το πλασέ του Πολωνού, αφού είχε ήδη σουτάρει, ο ρέφερι υπέδειξε παράβαση και ο επιθετικός των πρωταθλητών διαμόρφωσε το 4-0 στο 53’.

Το μοναδικό γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε από την ατομική ποιότητα του Ουγκράι και το κακό βράδυ του Ζίβκοβιτς, καθώς ο Ούγγρος εκτέλεσε το φάουλ από τα 30 μέτρα και πλάγια, ο Σέρβος κίπερ δεν ήταν συγκεντρωμένος και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Έπειτα ακολούθησε ένα «νεκρό» διάστημα, το οποίο ζωντάνεψε με την είσοδό του ο Λάμπρου, καθώς στο 73’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά ο Ρισβάνης πάνω στη γραμμή απομάκρυνε την μπάλα.

Ωστόσο, το πέμπτο γκολ συνέβη στο 83’. Ο Ροντρίγκο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κροάτης χαφ πήρε την κεφαλιά χωρίς καν να χρειαστεί να κάνει άλμα, αφού ο Χαρίσης δεν μάρκαρε... τίποτα και πολύ εύκολα διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Ζίβκοβιτς - Μάτος (64’ Ροντρίγκο), Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης - Μαουρίσιο, Μίσιτς - Λημνιός (71’ Λάμπρου), Βιεϊρίνια (78’ Εσίτι), Πέλκας - Σφιντέρσκι.

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μέγερι, Κιβρακίδης (73’ Χαρίσης), Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόσα - Γκάλο, Ανδρούτσος (46’ Ουγκράι), Ούμπιδες, Μάντσον, Μανούσος - Βέλλιος (46’ Ενσικουλού)

ΠΑΟΚ: Τελευταία Ενημέρωση