ΑΠΟΕΛ: Με Άγιαξ στα πλέι οφ (vid)

Πρώτος αγώνας στις 20 Αυγούστου στο ΓΣΠ και ο επαναληπτικός στις 28 του ίδιου μήνα στο Άμστερνταμ

Τον φημισμένο Άγιαξ θα βρει στο δρόμο του ο ΑΠΟΕΛ στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει την Τρίτη 20 Αυγούστου (22:00) στο ΓΣΠ και ο επαναληπτικός στις 28 του ίδιου μήνα στο Άμστερνταμ.

Ο «Αίαντας» κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 3-2 στην έδρα του και σε συνδυασμό με το 2-2 της Τούμπας πήρε την πρόκριση.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε στο 23’ με τον Μπίσεσβαρ, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 41’ με πέναλτι του Τάντιτς κι ενώ εννέα λεπτά νωρίτερα ο ίδιος παίκτης αστόχησε από την «άσπρη βούλα».

Στο 79’ το 2-1 από τον Ταλιαφίκο, ενώ στο 85’ πάλι με πέναλτι ο Τάντιτς διαμόρφωσε το 3-1. Στο 94’ μείωσε ο Μπίσεσβαρ, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς δεν είχαν άλλο χρόνο για να κυνηγήσουν γκολ πρόκρισης.

Δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία έχουν παίκτες και τεχνικό επιτελείο του ΠΑΟΚ για τον καταλογισμό τριών πέναλτι.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε διαβασμένος και… αγριεμένος στο παιχνίδι και παράλληλα κράτησε μακριά από την εστία του τον Άγιαξ. Μέχρι το 11’, όταν οι γηπεδούχοι απείλησαν σοβαρά τον Πασχαλάκη: μετά από τρομερή κάθετη πάσα του Τάντιτς, ο Φαν ντε Μπέεκ βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά και ο γκολκίπερ του «Δικέφαλου του Βορρά» έδιωξε σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η πρώτη μεγάλη στιγμή για τους πρωταθλητές Ελλάδας. Ο Ζαμπά έφυγε γρήγορα στην αντεπίθεση, πάσαρε στον Άκπομ, που σούταρε από το ύψος της περιοχής, ωστόσο η μπάλα έφυγε άουτ. Στο 20’, οι Θεσσαλονικείς απείλησαν ξανά. Ο Πέλκας επιχείρησε φαλτσαριστό σουτ έξω από πλάγια θέση έξω από την περιοχή, όμως ο Ονάνα έδιωξε σε κόρνερ σε μια δύσκολη επέμβαση.

Στο 23’, ο ΠΑΟΚ δικαιώθηκε για την πολύ καλή απόδοσή του καθώς προηγήθηκε. Συγκεκριμένα, ο Πέλκας σέντραρε στην περιοχή, οι αμυντικοί του Άγιαξ έδιωξαν, αλλά η μπάλα έφτασε στον Μπίσεσβαρ, που σούταρε από το ύψος της περιοχής και εκτέλεσε τον Ονάνα για το 0-1!

Κάπου εκεί οι Ολλανδοί… αγρίεψαν και αύξησαν την πίεσή τους. Μάλιστα, στο 30’ κέρδισαν πέναλτι σε μια φάση διαρκείας στην αντίπαλη περιοχή, με τον Ελ Καντουρί να σπρώχνει τον Νέρες. Την «εσχάτη των ποινών» εκτέλεσε ο Τάντιτς, όμως ο Πασχαλάκης του είπε «όχι».

Εντούτοις, οι παίκτες του «Αίαντα» είχαν ανεβάσει ρυθμούς και κατασκήνωσαν έξω από τα καρέ της ομάδας του Φερέιρα. Στο 38’, ο Ταλιαφίκο βρέθηκε αφύλακτος στην αντίπαλη περιοχή και σούταρε χωρίς να έχει καλή ισορροπία, με τον Πασχαλάκη να διώχνει.

Τρία λεπτά αργότερα (41’) κέρδισαν και δεύτερο πέναλτι, με τον Μπλιντ να «γεμίζει» και την μπάλα να βρίσκει στο απλωμένο χέρι του Μπίσεσβαρ, με τον διαιτητής να καταλογίζει αμέσως την παράβαση. Αυτή τη φορά, ο Τάντιτς νίκησε τον Πασχαλάκη από την «άσπρη βούλα» και ισοφάρισε.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι και ως εκ τούτου οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες (1-1) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, με τον ΠΑΟΚ να στέκεται πολύ καλά στο «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα».

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ολλανδοί ξεκίνησαν καλύτερα και είχαν δύο καλές στιγμές στα πρώτα λεπτά (48’ σουτ του Ζίγιεκ, 48’ κεφαλιά του Φέλτμαν), με τον Πασχαλάκη να κρατάει όρθια την ομάδα του.

Από ‘κει και πέρα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις και είχε την ευκαιρία να προηγηθεί εκ νέου στο 53’, με τον Πέλκα να μην μπορεί να πλασάρει προ κενής εστίας μετά από γύρισμα του Μπίσεσβαρ.

Στο 61’, ο «Αίαντας» απείλησε με το σουτ του Νέρες μέσα από την περιοχή, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι. Το επόμενο τέταρτο «ανήκε» στους γηπεδούχους, που εκμεταλλεύτηκαν την οπισθοχώρηση της ομάδας του Φερέιρα και απείλησαν σοβαρά σε 3-4 περιπτώσεις.

Εντούτοις, ο Πασχαλάκης ήταν σε μεγάλη βραδιά και είπε «όχι» σε Ζίγιεκ (65’), Μαρτίνες (67’), Τάντιτς (70’, 77’) με σωτήριες επεμβάσεις. Παρ’ όλα αυτά, η πίεση των Ολλανδών καρποφόρησε στο 79’, με τον Ταλιαφίκο να παίρνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Έλληνα τερματοφύλακα, ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Να σημειωθεί πως πιθανότατα να υπήρχε επιθετικό φάουλ του σκόρερ στον Μάτος.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Τεν Χαχ κέρδισε και τρίτο πέναλτι (!!!), σε μια αυστηρή απόφαση του διαιτητή, που καταλόγισε την παράβαση σε σπρωξίματα στην περιοχή του ΠΑΟΚ. Ο Τάντιτς εκτέλεσε εύστοχα από την «άσπρη βούλα» και έγραψε το 3-1 δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στους πρωταθλητές Ολλανδίας.

Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του «Δικέφαλου του Βορρά» δεν τα παράτησαν στα τελευταία λεπτά και κυνήγησαν τη μείωση, με τον Μπίσεσβαρ να απειλεί στο 91’ με φαλτσαριστό σουτ.

Στο 93’, ο Άκπομ με δυνατό σουτ τράνταξε το δοκάρι του Ονάνα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μπίσεσβαρ σούταρε, με την μπάλα να περνάει από πολλά σώματα και να καταλήγει στα δίχτυα των Ολλανδών.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο ΠΑΟΚ έκανε την απέλπιδα προσπάθεια να ισοφαρίσει και να πάρει τη σπουδαία πρόκριση, όμως δεν τα κατάφερε και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι, με τους πρωταθλητές Ελλάδας να φεύγουν ηττημένοι με 3-2 και να μένουν εκτός συνέχειας του Champions League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άγιαξ (Τεν Χαχ): Ονάνα - Μαζραουί, Φέλτμαν, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο – Μάριν (46’ Ντεστ), Φαν ντε Μπέεκ (89’ Ντε Βιτ), Μπλιντ - Ζίγιεκ, Νέρες (78’ Χούντελααρ), Τάντιτς

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Πασχαλάκης – Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης – Ζαμπά (71’ Λημνιός), Εσίτι (82’ Μίσιτς), Ελ Καντουρί, Μπίσεσβαρ – Πέλκας (63’ Σφιντέρσκι), Άκπομ