Χόρεψε σάμπα με Μπερνάρ στο Αγρίνιο ο… Παναθηναϊκός!

O Παναθηναϊκός διέλυσε 4-0 τον Παναιτωλικό

Ο Παναθηναϊκός έκανε περίπατο στο Αγρίνιο, επικρατώντας του Παναιτωλικού με το επιβλητικό 4-0, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, κάνοντας το 3x3 στο φετινό πρωτάθλημα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του «διπλού» των «πράσινων» ήταν ο Μπερνάρ Ντουάρτε, που πέτυχε χατ-τρικ, χάρη στα γκολ του στο 13’, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και στο 64’, με τρομερή εκτέλεση φάουλ!

Ο Αϊτόρ Κανταλαπιέδρα επέστρεψε στα γκολ μετά από 11 μήνες, με εύστοχο πέναλτι στο 86ο λεπτό, την ώρα που ο Τόνι Βιλένα είχε δοκάρι στο 90', ενώ ο Χόρτνουρ Μάγκνουσον σφράγισε το θρίαμβο της ομάδας του, με κεφαλιά στο τρίτο λεπτό του επιπλέον χρόνου.

Με τον Παναθηναϊκό να... κάνει ό,τι θέλει την ομάδα της Αιτωλοακαρνανίας, που παρουσιάστηκε παθητική και έμεινε χωρίς νίκη για τρίτο σερί ματς, αλλά και διαχείριση δυνάμεων -έχοντας 7/11 αλλαγές ούτως ή άλλως- και να στρέφει το βλέμμα του στην πρεμιέρα του 6ο στον όμιλο του Europa League και την αναμέτρηση με τη Βιγιαρεάλ την προσεχή Πέμπτη στο ΟΑΚΑ…

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Παναιτωλικός παρατάχθηκε με σχηματισμό το 3-5-2, τον Μπρινιόλι στην εστία και τους Βαγιαννίδη, Γεντβάι, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ στα μετόπισθεν. Ενώ Ρούμπεν, Βιλένα και Μπερνάρ ήταν οι εσωτερικοί μέσοι, Παλάσιος-Μαντσίνι στα «φτερά» και προωθημένος ο Ιωαννίδης.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη «κατέβηκε» επίσης με δύο νέα πρόσωπα, σύστημα 4-2-3-1 και τον Μπρινιόλι κάτω από τα γκολπόστ. Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον και Χουάνκαρ αποτέλεσαν την τετράδα στην άμυνα και οι Ρούμπεν-Βιλένα τους δύο παίκτες στον άξονα. Με τους, Παλάσιος-Μαντσίνι στα άκρα και τον Μπερνάρ πίσω από τον Ιωαννίδη που ήταν στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός πίεσε ψηλά στο ξεκίνημα και πήρε την κατοχή της μπάλας, ψάχνοντας να βρει μέσα από την σωστή κυκλοφορία της την ευκαιρία να πατήσει περιοχή και να απειλήσει. Την ώρα που ο Παναιτωλικός δεν έδειχνε διάθεση να αφήσει ανοιχτούς χώρους, επιλέγοντας να παίξει κλειστά και… παθητικά, χτυπώντας στο τρανζίσιον, αν του δινόταν η ευκαιρία.

Μετά από ένα χλιαρό πρώτο 10λεπτο, το «τριφύλλι» κατάφερε να σκοράρει στην πρώτη του αξιόλογη επίθεση… Καθώς ο Μαντσίνι πέρασε εξαιρετικά κάθετα στο χώρο για τον Χουάνκαρ, ο οποίος γύρισε σωστά την μπάλα προς τα έξω και ο επερχόμενος Μπερνάρ με πολύ ωραίο πλασέ, πέτυχε το 0-1 στο 13ο λεπτό!

Καθώς και στο αμέσως επόμενο λεπτό, με την εκτέλεση του Μπερνάρ από δεξιά και την κεφαλιά του Σένκεφελντ, την οποία βγάζει ο Καπίνο πάνω στην γραμμή, ενώ το σουτ του Παλάσιος στην εξέλιξη της φάσης καταλήγει άουτ! Βέβαια, στην προκειμένη περίπτωση θα έπρεπε να καταλογιστεί πέναλτι, αφού ο Μαλής αγκαλιάζει ξεκάθαρα τον Ολλανδός στόπερ, αλλά ούτε ο διαιτητής Τσαγκαράκης, ούτε και ο VARίστας Μανούχος… συγκινούνται, έστω για να υπάρξει έλεγχος της…

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από αυτό. Αντιθέτως, ελαχιστοποίησαν τα λάθη τους, συνέχισαν να ψάχνουν για ένα δεύτερο τέρμα που θα απλοποιούσε την υπόθεση νίκη. «Προειδοποίησαν» στο 42’, όταν μετά από φάση διαρκείας στα αντίπαλα καρέ το σουτ του Μαντσίνι πέρασε ελάχιστα άουτ.
Για να φτάσουν απόλυτα δίκαια στο 0-2, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από πολύ ωραία ομαδική προσπάθεια. Όταν ο Ιωαννίδης πάσαρε στον Παλάσιος, που έκανε κίνηση από δεξιά και γέμισμα, η κεφαλιά του Βιλένα έφερε τη μπάλα στον Ιωαννίδη ο οποίος την «έστρωσε» στον Μπερνάρ και εκείνος με ένα ακόμα ωραίο πλασέ σκόραρε ξανά!

MVP: Δεν ήταν μόνο τα τρία του γκολ σήμερα, με τα οποία ξεπέρασε την περυσινή του επίδοση σε… όλο το πρωτάθλημα! Ο Μπερνάρ Ντουάρτε είχε μια συνολικά πολύ καλή παρουσία στο Αγρίνιο, βοηθώντας τρομερά σαν δεκάρι τον Παναθηναϊκό να κρατήσει αλλά και να κυκλοφορήσει την μπάλα. Μάλιστα, θα μπορούσε να πιστωθεί και μια ασίστ, στην φάση του 51’ με τον Μάγκνουσον.

Η «σφυρίχτρα»: Πολλά παράπονα αφήνει η διαιτησία του Τσαγκαράκη στον Παναθηναϊκό και όχι άδικα... Σημαντικότερο λάθος του η φάση όπου ο Σένκεφελντ δέχτηκε λαβή από την Μαλή, αλλά εκείνος δεν πήγε καν στο VAR στο 33’. Ακόμα και μια μικρότερης σημασίας φάση, δέκα λεπτά μετά, όπου δεν καταλόγισε ένα οφθαλμοφανές κόρνερ υπέρ του Μαντσίνι, δείχνει την… διάθεση του Χανιώτη ρέφερι, πάντως.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Γκάμπριελ Σούρερ): Καπίνο, Οικονόμου, Μαλής, Μπ. Ντουάρτε, Λιάβας, Τσιγγάρας (46' Χουάνπι), Μπαλντασάρα, Πέρες, Τορεχόν, Ντίας (65' Σενγκέλια), Καρέλης (76' Πέδρο).

Έμειναν στον πάγκο: Στεργιάκης, Χατζηθεοδωρίδης, Φ. Ντουάρτε, Μπουζούκης, Βοΐλης, Ξενιτίδης.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Ρούμπεν (64' Αράο), Βιλένα, Μπερνάρ (75' Τσέριν), Παλάσιος (80' Βέρμπιτς), Ιωαννίδης (75' Σπόραρ), Μαντσίνι (64' Αϊτόρ).

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Πάλμερ-Μπράουν, Μλαντένοβιτς, Τζούριτσιτς.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων).
Βοηθοί: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Σινιοράκης (Χανίων).
4ος διαιτητής: Τσιμεντερίδης (Κοζάνης).
VAR: Μανούχος (Αργολίδας).