Παναθηναϊκός: Να μην δεχθεί (ξανά) πρώτος γκολ σε ντέρμπι!

Ο Παναθηναϊκός ετοιμάζεται για τις 10 «μάχες» στα playoffs με βασικό στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος

Να βάλει τέλος σε μια κακή συνήθεια που έχει αποκτήσει τη φετινή σεζόν θα προσπαθήσει ο Παναθηναϊκός, αρχής γενομένης, από το εκτός έδρας ντέρμπι με την ΑΕΚ στην OPAP Arena για την 1η αγωνιστική των playoffs της Stoiximan Super League.

Οι «πράσινοι» τερμάτισαν στην 1η θέση της κανονικής περιόδου και ο μοναδικός στόχος των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς, είναι να συνεχίσουν να βρίσκονται εκεί και στο τέλος να κόψουν πρώτοι το… νήμα, πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του πρωταθλήματος μετά από 13 χρόνια! Αλλά για να το πετύχoυν αυτό, θα πρέπει να «διορθώσουν» μια ανασταλτική ατασθαλία στα μεγάλα παιχνίδια, που τους ακολουθεί από το ξεκίνημα της φετινής αγωνιστικής περιόδου.

Συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός στα περισσότερα ντέρμπι που έχει αγωνιστεί φέτος βρίσκεται πρώτος πίσω στο σκορ και αναγκάζεται να «κυνηγάει» τον αντίπαλο, προκειμένου αρχικά να φέρει το παιχνίδι σε ισορροπία και στη συνέχεια να επιδιώξει την ολική ανατροπή. Το εν λόγω στατιστικό, ξεκίνησε στο πρώτο μεγάλο παιχνίδι της σεζόν για το «τριφύλλι» απέναντι στην ΑΕΚ, όταν ο Πινέδα είχε «ανοίξει» το σκορ στο αθηναϊκό ντέρμπι αλλά το «τριφύλλι» είχε πάρει τη νίκη με 2-1, μετά τις εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι των Αϊτόρ και Σπόραρ στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου.

Αντανακλαστικά παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έδειξε και στην Τούμπα απέναντι στον ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Τότε, οι «ασπρόμαυροι» είχαν μετουσιώσει σε γκολ την ανωτερότητα τους στο πρώτο ημίχρονο με τον Νέλσον Ολιβέιρα στο 18’, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός στο δεύτερος μέρος βελτιώθηκε και πήρε τη νίκη, με τον Αϊτόρ να πετυχαίνει δυο τέρματα και δίνει συνέχεια στο απόλυτο των νικών που είχε χτίσει η ομάδα του.

Επίσης, πρώτος γκολ δέχτηκε και στην πρώτη απώλεια βαθμών του τη φετινή σεζόν. Στο εντός ντέρμπι «αιωνίων» απέναντι στον Ολυμπιακό, ο Πεπ Μπιέλ είχε βάλει μπροστά τους «ερυθρόλευκους» στο 84ο λεπτό μετά από ασίστ του Ελ Αραμπί, σε ένα παιχνίδι που ο Παναθηναϊκός πήρε το βαθμό της ισοπαλίας μετά την εκτέλεση πέναλτι του Αντράζ Σπόραρ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Την πρώτη του ήττα μένοντας πρώτος πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός την δέχτηκε στην OPAP Arena απέναντι στην ΑΕΚ. Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις για τις δυο ομάδες, ο Ορμπελίν Πινέδα εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των «πράσινων» και στο 68’ πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και δεύτερο προσωπικό του, απέναντι στον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος.

Ήττα δεχόμενος πρώτος γκολ και στο «Απόστολος Νικολαΐδης» ο Παναθηναϊκός γνώρισε από τον ΠΑΟΚ για την 19η αγωνιστική με 3-0. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, ο Κωνσταντέλιας έκανε το σουτ με τον Μπρινιόλι να απομακρύνει και τον Ρούμπεν Πέρεθ άθελα του να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το σύνολο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επηρεάστηκε πολύ από εκείνο το γκολ όπως φάνηκε, αφού στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να φανεί απειλητικό, σε κανένα χρονικό σημείο του ματς.

Τέλος, νικητής αν και δέχτηκε πρώτος γκολ έφυγε και στο δεύτερο παιχνίδι που έδωσε στη Θεσσαλονίκη, απέναντι στον Άρη για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μπορεί ο Οντουμπάτζο να έβαλε μπροστά τους «κίτρινους», αλλά ο Παναθηναϊκός αντιλαμβανόμενος την κρισιμότητα τους ματς, αντέδρασε, ισοφάρισε με τον Μαντσίνι στο 36’ και τέσσερα λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών, πήρε τους πολύτιμους τρεις βαθμούς με γκολ του Παλάσιος.

Μονάχα στην εντός έδρας νίκη επί του Άρη με 1-0 και την «λευκή» ισοπαλία απέναντι στον Ολυμπιακό (0-0) οι «πράσινοι» δεν δέχτηκαν πρώτοι γκολ, με τον απολογισμό σε αυτά τα έξι παιχνίδια να είναι τρεις νίκες, δυο ήττες και μια ισοπαλία.

Δεδομένα, πιστώνεται η αντίδραση και ο χαρακτήρας που επέδειξαν οι «πράσινοι» σε αρκετά από αυτά τα παιχνίδια, ωστόσο, σε ντέρμπι που θα κρίνονται στις λεπτομέρειες και θα είναι ικανά να καθορίσουν την πρώτη θέση, μια τέτοια συνθήκη μόνο πρόβλημα δημιουργεί στον Παναθηναϊκό. Είναι αναγκαίο να βάλει ένα τέλος σε αυτή, αυξάνοντας κατά πολύ τις πιθανότητες του, για την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος μετά από 13 χρόνια «ανομβρίας»!

Πηγή: Sport FM