«Αυτοκτονία» και χαμένη ευκαιρία για τον Άρη κόντρα στον «λειψό» Ολυμπιακό!

Οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία

Πέταξε το... ευρωπαϊκό εισιτήριο από τα χέρια του ο Άρης! Η ομάδα του Άκη Μάντζιου έχασε απίθανη ευκαιρία να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό και να αγκαλιάσει την Ευρώπη, έχοντας χαμένο πέναλτι και δοκάρι στο φινάλε για να μείνει στο 1-1.

Απίστευτη αυτοκτονία των «κίτρινων» που συνεχίζουν να έχουν την κατάσταση στα χέρια τους αναφορικά με τη συμμετοχή τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις τη νέα σεζόν, αλλά αν είχαν πάρει το τρίποντο σήμερα θα έψαχναν μια νίκη στα τρία τελευταία παιχνίδια.

Ο Μάνος είχε βάλει μπροστά στο σκορ τον Άρη πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο του ματς, με τον Φορτούνη στο 82' να φέρνει το ματς στα ίσα. Ωστόσο, το παιχνίδι είχε μπόλικο... ψωμί ακόμα, με τον Γκάμα να αστοχεί σε πέναλτι στο 89' και τον Σίλβα να έχει δοκάρι στο 90ο λεπτό!

Στους 59 βαθμούς πλέον οι Θεσσαλονικείς, παρέμειναν έστω και προσωρινά πάνω από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, ενώ ο πρωταθλητής Ολυμπιακός είναι στους 83!

Δύο δοκάρια στο πρώτο εικοσάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι», που είχαν τον έλεγχο αλλά δυσκολεύονταν σημαντικά να δημιουργήσουν και να απειλήσουν την εστία του Κουέστα, και έβγαλαν προβλήματα ομοιογένειας στο πρώτο 45λεπτο λόγω των πολλών αλλαγών του Πέδρο Μαρτίνς στην ενδεκάδα.

Στο μυαλό του κόουτς

Με το κλασικό 4-2-3-1 κατέβασε τον Άρη ο Άκης Μάντζιος. Ο Κουέστα στο τέρμα, με τους Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Δεληζήση, Σάκιτς στην τετράδα της άμυνας. Το δίδυμο των κεντρικών χαφ αποτελούνταν από τους Σάσα και Τζέγκο, με τριάδα μπροστά τους τον Γκάμα, τον Μπερτόγλιο και τον Μανσίνι, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Μάνος.

Με 4-2-3-1, επίσης, αλλά και πολλές αλλαγές παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Τζολάκης στην υπεράσπιση της εστίας, με τους Ντρέγκερ δεξιά και Ρέαμπτσιουκ αριστερά στην άμυνα και στόπερ τους Σεμέδο και Εμβιλά. Στο κέντρο οι Τιάγκο και Σουρλής, με τον Βαλμπουενά δεκάρι, τους Ραντζέλοβιτς και Βρουσάι στα άκρα και τον Κάιπερς στην κορυφή της επίθεσης.

Φρενήρης ο ρυθμός του αγώνα στο ξεκίνημα, με τον Ρέαμπτσιουκ να προλαβαίνει τον Μαντσίνι σε καλό σημείο και δευτερόλεπτά μετά οι Πειραιώτες να έχουν δοκάρι έπειτα από σέντρα-σουτ του Ντρέγκερ που βρήκε στον Μπεναλουάν. Ο Κουέστα από κίπερ ντύθηκε... δεκάρι και με φοβερό βολέ βρήκε τον Μαντσίνι στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας αλλά ο Τζολάκης είχε σωστή θέση, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τελικά το γκολ λίγο αργότερα. Ήταν το 11ο λεπτό όταν ο Μάνος έκανε την προβολή, ο Τζολάκης το έβγαλε αλλά ο φορ του Άρη βρήκε εκ νέου την μπάλα με το κεφάλι για να τη στείλει προς την εστία και τον Εμβιλά να απομακρύνει, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή του τέρματος. Κάτι που, όντως, είχε συμβεί με το γκολ να καταλογίζεται τρία λεπτά αργότερα μετά την εξέταση του VAR για το 1-0.

Ο Ολυμπιακός άγγιξε την ισοφάριση χάρη στην οξυδέρκεια και την ποιότητα του Εμβιλά αλλά το τελείωμα του Κάιπερς σταμάτησε στο δοκάρι, με την ομάδα του Μαρτίνς να έχει ισορροπίσει το ματς αλλά έχει κακές επιλογές στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Αμυντικοί προσανατολισμοί από τον Άρη μετά το 1-0, ψαχνόταν αρκετά στην κόντρα, αλλά του βγήκε το ρίσκο αφού πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια, χάνοντας όμως τον Δεληζήση με τραυματισμό.

Ο Μαρτίνς έβλεπε τους Ντρέγκερ, Σίλβα να κάνουν καλό ματς, τον Ραντζέλοβιτς να είναι θετικός επίσης αλλά είχε και τους Βαλμπουενά, Σουρλή, Βρουσάι σε κακό... φεγγάρι. Το απρόβλεπτο και η σκληράδα έλειπε από τους ερυθρόλευκους, με τον Άρη να βλέπει τον Τζέγκο να ανεβαίνει στο δεύτερο μέρος στο πλάι του τρομερού Σάσα, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν τον αμυντικό προσανατολισμό και να ψάχνονται στην κόντρα.

Τα λεπτά περνούσαν, ο Μάντζιος και ο Μαρτίνς έκαναν τις κινήσεις τους από τον πάγκο και ο Άρης έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ αλλά το φαλτσαριστό πλασέ του Σάσα μέσα από την περιοχή πέρασε... σύριζα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Τζολάκη. Ο Μαρτίνς έριξε και Αραμπί, Μπουχαλάκη, Καλογερόπουλο στο ματς, δίνοντας στον τελευταίο την ευκαιρία να κάνει ντεμπούτο, με την ομάδα του να φτάνει τελικά στην ισοφάριση στο 82ο λεπτό όταν Χασάν και Φορτούνης συνδυάστηκαν με... κλειστά μάτια και ο τελευταίος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Κουέστα (1-1).

Ο Ολυμπιακός είχε βρει την απάντηση, ο Άρης είχε πληρώσει την οπισθοχώρησή του, αλλά δεν... μάσησε! Βγήκε μπροστά και ψάχτηκε για το γκολ της νίκης, αλλά θα πρέπει να τα βάζει με την ατυχία και την αστοχία του! Τόσο γιατί στο 89ο λεπτό ο Γκάμα δεν βρήκε εστία από το σημείο του πέναλτι, παράβαση που είχε κερδίσει ένα λεπτό νωρίτερα ο Τιάγκο Σίλβα στον Ματέο Γκαρσία, όσο και γιατί στα... καπάκια ο Γκάμα ξανά είδε το σουτ που επιχείρησε να σταματάει στη συμβολή των δοκών για να παραμείνει το τελικό σκορ.

MVP: Ο Σάσα ήταν όλα τα λεφτά! Ο Βραζιλιάνος χαφ έκανε απίθανο παιχνίδι, κυρίως ανασταλτικά αλλά ήταν ίσως και ο μοναδικός που τραβούσε τον Άρη στην επίθεση, ενώ πατούσε συχνά-πυκνά περιοχή και απειλούσε. Εμφάνιση που αγγίζει το... δέκα, εάν η ομάδα του είχε καταφέρει να κερδίσει!

Ο μοιραίος: Αναμφίβολα ο Μπρούνο Γκάμα που αστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι στο 89' και είχε δοκάρι στο 90', χάνοντας δύο μεγάλες φάσεις για να χαρίσει τη νίκη στον Άρη και να τον... σπρώξει προς την Ευρώπη.

Η σφυρίχτρα: Ο Ρόι Ρεϊνσρέιμπερ έκανε μια καλή διαιτησία και πέρασε απαρατήρητος, αφού όλες του οι αποφάσεις ήταν σωστές. Ελέγχεται για το γκολ του Μάνου, όπως και ο βοηθός του, που δεν κατάλαβαν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή του τέρματος αλλά ευτυχώς υπάρχει το VAR.