Ο ίδιος VARίστας έδωσε τα πέναλτι σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό!

Λαμπάδα στο… μπόι του Στιούαρτ Άτγουελ

Ο... σωτήρας του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ στον 3ο γύρο των προκριματικών του Champions League είναι Άγγλος και ακούει το όνομα Στιούαρτ Άτγουελ!

Ακούγεται απίθανο αλλά είναι πέρα για πέρα για αληθινό, καθώς ο Άγγλος έμπειρος ρέφερι ήταν στο VAR και στις δυο ρεβάνς των ελληνικών οπαδών, είδε τα πέναλτι στα οποία υπέπεσαν οι παίκτες της Μαρσέιγ και της Ντινάμο αντίστοιχα και συμβούλεψε τους διαιτητές να πάνε στην αίθουσα του βίντεο και να διορθώσουν το λάθος τους.

Αρχικά, στο παιχνίδι των «πράσινων» στη Μασσαλία ο Ματέο Γκεντουζί είχε κάνει χέρι σε ένα χρονικό σημείο που η ομάδα του είχε σκορ πρόκρισης, ο Στίβεν Άτγουελ έστειλε τον ρέφερι στο VAR και δόθηκε πέναλτι, το οποίο ο Φώτης Ιωαννίδης εκτέλεσε με επιτυχία στις καθυστερήσεις και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, με την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να τσεκάρει το εισιτήριο των playoffs στη διαδικασία των πέναλτι.

Στη χτεσινή (19/08) ρεβάνς-θρίλερ ανάμεσα στην ΑΕΚ και τη Ντινάμο Ζάγκρεμπ, οι φιλοξενούμενοι ήταν μια ανάσα από την πρόκριση καθώς είχαν προηγηθεί με 2-0, αλλά στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λιούμπιτσιτς έκανε χέρι στο κατέβασμα με το στήθος του Σέρχιο Αραούχο. Ο Έσκας δεν έδωσε πέναλτι, αλλά ο Στιούαρτ Άτγουελ ήταν ξανά... εκεί αφού τον έστειλε στην αίθουσα βίντεο και ο Νορβηγός έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο επιθετικός από το Τρινιντάντ και Τομπάγκο μπορεί να αστόχησε, αλλά ο Βίντα πέτυχε στη συνέχεια της φάσης το γκολ που έστειλε στα... ουράνια τους φίλους της ΑΕΚ, με τους «κιτρινόμαυρους» και τους «πράσινους» να νιώθουν ευλογημένοι για τον Άγγλος VARίστα, ο οποίος έκανε υποδειγματικά τη δουλειά του και βοήθησε τα μέγιστα για να έχει η Ελλάδα δυο ομάδες στα playoffs του Champions League.

Άτγουελ: Ο ίδιος VARίστας έδωσε τα πέναλτι σε ΑΕΚ και ΠΑΟ

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση