Μυθική ανατροπή Άρη, τέζαρε την ΑΕΚ και «σφράγισε» την Ευρώπη!

Έχανε με δύο γκολ διαφορά μέχρι το 78', αλλά τα έφερε «τούμπα»

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο «Κλ. Βικελίδης» με δύο γκολ του Γκαρσία, ωστόσο ο Άρης με μία μυθική ανατροπή μετά το 78', επικράτησε 3-2, τέζαρε την «Ένωση» κι έκλεισε θέση για την Ευρώπη!

Στο… μυαλό των κόουτς:

Όπως αναμενόταν, οι δύο προπονητές εμπιστεύτηκαν τις ενδεκάδες που έφεραν τις νίκες στις ομάδες τους στην προηγούμενη αγωνιστική.

Συγκεκριμένα, ο Χερμάν Μπούργος παρέταξε τον Άρη με σύστημα 4-2-3-1 και τον Κουέστα στην εστία. Την αμυντική τετράδα συνέθεταν, από τα δεξιά προς τα αριστερά, οι Σούντγκρεν, Φαμπνιάνο, Μπράμπετς και Εμπακατά. Δίδυμο στα χαφ ήταν οι Ματίγια και Ντουκουρέ, με τον Μπερτόγλιο σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Οι Μανσίνι και Ιτούρμπε ήταν στις δύο πτέρυγες, με τον Καμαρά να αποτελεί τον μοναδικό προωθημένο.

Σε ό, τι αφορά τους φιλοξενούμενους, ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος διατήρησε για την ΑΕΚ το 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Στάνκοβιτς, στο δεξί άκρο της άμυνας ο Ρότα, στο αριστερό ο Χατζισαφί, ενώ το δίδυμο στα στόπερ ήταν οι Τζαβέλλας και Μήτογλου. Στον ρόλο του εξαριού ο Σιμάνσκι, με τους Κριχόβιακ και Μάνταλο να είναι τα δύο εσωτερικά χαφ. Ως ψευτοεννιάρι άρχισε ο Γκαρσία, με τον Άμραμπατ να είναι δεξιά και τον Τσούμπερ στα αριστερά του.

Το ματς:

Μέσω στατικών φάσεων απειλούσαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς βέβαια να σημειωθεί κάποια φάση, καθώς οι άμυνες και οι τερματοφύλακες καθάριζαν. Η ΑΕΚ ανέλαβε εξαρχής την πρωτοβουλία των κινήσεων, επιχειρώντας κατά βάση με άστοχα παράλληλα γυρίσματα. Το παιχνίδι εάν κι ανοιχτό, ήταν αρκετά νευρικό.

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα εκρηκτικό δίλεπτο. Στο 21' ο Κουέστα μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Σιμάνσκι (πρώτη τελική στον αγώνα), ενώ στο ίδιο λεπτό ο Γκαρσία απώλεσε τεράστια ευκαιρία: Ο Ρότα σε ρόλο αριστερού εξτρέμ έσπασε στον συμπαίκτη του μεταξύ πέναλτι και μικρής περιοχής, με τον δεύτερο να αστοχεί προ... μισοάδειας εστίας. Στην επόμενη ακριβώς φάση, στο 22', ο Τσούμπερ βιάστηκε να εκτελέσει, με το διαγώνιο σουτ του να περνά άουτ.

Η πρώτη τελική για τον Άρη σημειώθηκε στο 28' με το αδύναμο σουτ του Μανσίνι που μπλόκαρε ο Στάνκοβιτς. Οι γηπεδούχοι λίγα λεπτά νωρίτερα είχαν ζητήσει πέναλτι για χέρι του Μήτογλου.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς. Η ΑΕΚ τους έδινε χώρους, εάν και σε γενικές γραμμές είχε καλές επιστροφές. Κάτι που δεν συνέβη και στο 45', όταν ο Καμαρά έφυγε με προϋποθέσεις στην αντεπίθεση, όμως πραγματοποίησε παράλληλο γύρισμα στο... πουθενά.

Για να φτάσουμε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν η μπάλα μετά το δυνατό σουτ του Ιτούρμπε μέσα από την περιοχή της ΑΕΚ προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι, χτύπησε στο έδαφος (έξω από τη γραμμή), με την άμυνα της ΑΕΚ να απομακρύνει εν συνεχεία. Η φάση ξεκίνησε πολύ ωραία ενέργεια του Μανσίνι, που απέφυγε τον Χατζισαφί και έκανε το γύρισμα από τα δεξιά.

Χωρίς αλλαγές στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες. Στο 51' υπήρξε πτώση του Μπερτόγλιο στην περιοχή της ΑΕΚ, μετά από μαρκάρισμα του Μήτογλου, χωρίς να φαίνεται να υπάρχει παράβαση.

Οι φιλοξενούμενοι, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, μπήκαν με επιθετικές διαθέσεις κι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 53'. Ο Χατζισαφί βρήκε τον Λιβάι Γκαρσία με πολύ ωραία μεταβίβαση, με τον δεύτερο να κοντρολάρει υπέροχα με το στήθος και με δυνατό διαγώνιο τελείωμα να στέλνει την μπάλα δοκάρι και μέσα! Να σημειωθεί ότι κατά τους πανηγυρισμούς, ένα μπουκάλι εκτοξεύτηκε από την εξέδρα και βρήκε στο κεφάλι τον Ρότα.

Το μομέντουμ άνηκε στην ΑΕΚ και οι «κιτρινόμαυροι» το εξαργύρωσαν άμεσα. Συγκεκριμένα, στο 53' ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα από αριστερά, ο Κουέστα έδιωξε σε πρώτο χρόνο την κεφαλιά του Γκαρσία, όμως ο εξτρέμ της ΑΕΚ πήρε το «ριμπάουντ» και σκόραρε από κοντά.

Στο 63' ο κ. Μάντεν έδειξε την άσπρη βούλα, ύστερα από σουτ του Πάλμα που βρήκε στον αγκώνα του Χατζισαφί. Ωστόσο, κλήθηκε να δει τη φάση στο VAR, αποφασίζοντας ότι το χέρι δεν ήταν σε θέση που να κάνει το σώμα του αφύσικα μεγαλύτερο.

Εν συνεχεία, η ΑΕΚ έδειχνε να διαχειρίζεται άψογα τον χρόνο. Όλα αυτά μέχρι το τελευταίο τέταρτο. Αρχικά, το φαλτσαριστό σουτ του Μανσίνι στο 75' έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Η μείωση του σκορ (1-2) ήρθε στο 78', με τον Πάλμα να προβαίνει σε τρομερή ατομική ενέργεια και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με συρτό σουτ.

Στα τελευταία λεπτά ο Στάνκοβιτς κλήθηκε να εξελιχθεί σε ήρωα για την ΑΕΚ, ωστόσο δεν περνούσαν όλα από τα χέρια του. Ο Άρης πίεζε, έβγαζε φάσεις, με τις περισσότερες εξ αυτών -όπως τα «στοπ» σε Πάλμα και Φαμπιάνο στο 85'- να τις καθαρίζει ο τερματοφύλακας της «Ένωσης». Όχι όμως και στο κοντινό σουτ του Μανσίνι στο ίδιο λεπτό: Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Φαμπιάνο έπιασε την κεφαλιά, ο Χατζισαφί έδιωξε προσωριν, όμως η μπάλα έμεινε μέσα στη μικρή περιοχή και τελικά ο Μαντσίνι σκόραρε από κοντά!

H AEK προσπάθησε, έριξε μέσα Αραούχο και Ανσαριφάρντ. Ωστόσο, όχι μόνο δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της νίκης, αλλά έχοντας ανεβάσει ψηλά τις γραμμές της, δέχτηκε το απόλυτο σοκ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Καμαρά βγήκε πάνω στην μπάλα και τσίμπησε προ του Μήτογλου, έκανε το τακουνάκι στον Γκάμα, ο τελευταίος βρήκε τον Ματέο Γκαρσία που είδε το πρώτο του πλασέ να σταματά στο αριστερό δοκάρι, αλλά με νέο έγραψε το 3-2!

Διαιτητής: Μάντεν (Σκωτία)
Βοηθοί: Ρουμ – Μαλσέντο (Σκωτία)
4ος διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)
VAR: Μέλο (Πορτογαλία)