Λύγισε τον Αστέρα με Ουάρντα και Αυλωνίτη

Και ξεμπέρδεψε με τα χαμηλά ο Πανσερραϊκός του Πηλέα

Ξέφυγε από τα χαμηλά ο Πανσερραϊκός, νίκη αγνοείται εδώ και δύο μήνες για τον Αστέρα Τρίπολης!

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία είχε ουσία στο παιχνίδι της αλλά και για πρωταγωνιστή τον Αυλωνίτη που μπήκε στο ημίχρονο, αφού ο έμπειρος στόπερ κέρδισε πέναλτι και σκόραρε για να διαμορφώσει το 2-0 της ομάδας του απέναντι στους Αρκάδες.

Χωρίς νίκη από τα τέλη Γενάρη για την ομάδα του Ράσταβατς, είναι αδιάφορη στα playouts αλλά θα πρέπει μέσα από την αξιολόγηση του ρόστερ να πραγματοποιήσει και καλύτερες εμφανίσεις κυρίως για λόγους πρεστίζ.

Δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες με Μιριτέλο στο πρώτο μέρος για τον Αστέρα, είχε δοκάρι με Διαμαντή και από το... πουθενά με δύο δώρα των Αρκάδων οι Σερραίοι πήραν το ματς: Πρώτα με το πέναλτι-χέρι του Γιαμπλόνσκι σε ανύποπτη φάση για το 1-0 του Ουάρντα και μετά με ένα εύκολο κόρνερ που παραχώρησε και η άμυνα κοιμήθηκε για το 2-0 του Αυλωνίτη.

Με 4-2-3-1 κατέβασαν τις ομάδες τους και οι δύο προπονητές.

Για τον Πανσερραϊκό του Πάμπλο Γκαρσία στην εστία ήταν ο Χοβάν και οι Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρεμ, Διαμαντής, Πεταυράκης στην άμυνα. Μορέιρα, Στάικος το δίδυμο του άξονα, με τους Γούλερι, Χατζηστραβό, Ουάρντα στη μεσοεπιθετική τριπλετα. Μοναδικός προωθημένος ήταν ο Μπετανκόρ.

Από την άλλη μεριά για τον Αστέρα Τρίπολης ο Μίλαν Ράσταβατς επέλεξε τον Τσιφτσή στην εστία και τους Γκαρθία, Καστάνιο, Χριστόπουλο, Άλβαρες στην τετράδα της άμυνας. Αλάγκμπε, Σουρλής οι δύο χαφ και οι Καλτσάς, Μπαρτόλο, Παλάσιος πίσω από τον Μιριτέλο που έπαιζε στην κορυφή της επίθεσης.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά, με την πρώτη ευκαιρία να ανήκει στον Αστέρα στο 6ο λεπτό. Συγκεκριμένα, οι Αρκάδες βγήκαν στην κόντρα επίθεση, ο Μιριτέλο βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Χόβαν.

Ο Πανσερραϊκός έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις και προσπαθούσε να γίνει επικίνδυνος, αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Ο ρυθμός δεν ήταν αρκετά καλός, με τον διαιτητή Τσέτσιλα να μην βοηθάει και ιδιαίτερα σε αυτό αφού σφύριζε συνέχεια και πολλές φορές χωρίς λόγο.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους οι Σερραίοι ανέβασαν την πίεση τους και απείλησαν. Στο 38ο οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή, όταν ο Στάικος έκανε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ, ενώ δυο λεπτά αργότερα άγγιξαν το γκολ. Μετά από φάση διαρκείας, ο Διαμαντής έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Τσιφτσή! Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια (0-0).

Με τον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τους δυο προπονητές να κάνουν αλλαγές, οι οποίες βγήκαν στον Γκαρσία, αλλά όχι στον Ράσταβατς. Στο 58’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι μετά από κεφαλιά του Αυλωνίτη και χέρι του Γιαμπλόνσκι, με τον Ουάρντα στο 59’ να το μετουσιώνει σε γκολ. Ο Πανσερραϊκός στη συνέχεια πήρε ψυχολογία και μέτρα στο γήπεδο και πίεζε περισσότερο.

Στο 74’ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Αυλωνίτης με ωραίο σουτ έγραψε το 2-0, μετά από λάθος του Ρεγκίς και αδράνεια στην άμυνα των φιλοξενούμενων. Τα λεπτά περνούσαν, ο Αστέρας δεν μπορούσε να φανεί απειλητικός και όποιες στιγμές είχε, κυρίως από στημένες φάσεις, τις εξουδετέρωνε ο Χόβαν.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, με τον Πανσερραϊκό να παίρνει μια σπουδαία νίκη κόντρα στον Αστέρα με 2-0 και ξεμπερδεύει από την υπόθεση παραμονή.

0

MVP: Ο Αυλωνίτης μπήκε στο ημίχρονο και είχε κερδισμένο πέναλτι και γκολ. Δικαίως θα πάρει το βραβείο του κορυφαίου του αγώνα.

Η σφυρίχτρα: Ο Τσέτσιλας έδωσε σωστά το πέναλτι μετά από on field review, αλλά γενικότερα με τα συνεχόμενα σφυρίγματα εκνεύρισε τους ποδοσφαιριστές και δεν βοήθησε στο να δημιουργηθεί καλός Ρυθμός στο ματς.

Σούπερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση