Το… τρένο του Αστέρα «πάτησε» και τον Άρη!

Οι Αρκάδες επικράτησαν 2-1...

Σπουδαία νίκη με ανατροπή πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης στο παιχνίδι με τον Αρη για την 20ή αγωνιστική της Super League κι έκανε άλμα για να σταθεροποιηθεί στην εξάδα που οδηγεί στα πλέι οφ.

Η αρκαδική ομάδα μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ και παρά το γεγονός ότι στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου απειλήθηκε ακόμη και για το 0-2, με ένα τετράλεπτο ξέσπασμα, πέτυχε δύο γκολ και κατέκτησε ένα πολύτιμο τρίποντο, πληγώνοντας παράλληλα τους Θεσσαλονικείς που πλέον νιώθουν την απειλή της ΑΕΚ, του ΠΑΟΚ αλλά και του Παναθηναϊκού.

Με λίγη... καθυστέρηση μπήκαν στην αναμέτρηση οι δύο ομάδες. Διότι, το παιχνίδι ήταν άνοστο στα πρώτα δέκα λεπτά, αφού παρά τον ανεκτό ρυθμό, δεν είχε κάποια αξιόλογη στιγμή. Ούτε καν υποψία φάσης. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι κυριάρχησαν στο πρώτο μέρος, άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό, να ρολάρουν επιθετικά, έχοντας αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Με αποτέλεσμα να απειλήσουν δις μέσα σε λίγα λεπτά. Αρχικά λίγο έλειψε να εκμεταλλευτούν το λάθος του Καστάνιο, αλλά ο Μάνος (12’) που έγινε αποδέκτης της μπάλας, την έστειλε πάνω στον Τσιφτσή. Λίγο αργότερα… βρήκε αντίπαλο (Άλβαρες) ο Γκαρσία με το σουτ του.

Ο Άρης πίεσε, δεν βρήκε γκολ με τον Σάσα στο 24ο λεπτό, αλλά τα κατάφερε με τον Μάνο (28΄) έπειτα από το γύρισμα του Μπερτόγλιο, σε μια φάση που ξεκίνησε από πλάγιο. Όλα αυτά την ώρα που η ομάδα του Μάντζιου, που είχε πάρει στο κέντρο, δεν είχε απειληθεί μέχρι εκείνο το σημείο.

Η συνταγή που επρόκειτο να ακολουθήσουν οι «κίτρινοι» δεν ήταν άγνωστη. Αφού προέρχονταν από δύο σερί νίκες με 1-0 στο πρωτάθλημα. Ωστόσο, αυτή δεν πέτυχε. Αφού, έκατσαν σε υπερβολικό βαθμό πάνω στο προβάδισμά τους και το πλήρωσαν. Η εικόνα του Αστέρα άλλαξε άρδην και από εκεί που δεν είχε απειλήσει στο πρώτο μέρος, κυριάρχησε στο δεύτερο. Πίεσε μετά το πρώτο τέταρτο και ο Ράσταβατς ανταμείφθηκε για το πλάνο του, όπως και οι παίκτες του για την πίστη τους.

Χρειάστηκε ένα πεντάλεπτο ξέσπασμα ώστε να φέρουν τούμπα την κατάσταση. Με την άμυνα του Άρη να μην αντιδράει καλά. Την πρώτη σε στατική φάση, έπειτα από ένα εξαιρετικό χτύπημα του Φερνάντεθ, με τον Κρεσπί (66’) να πλασάρει για το 1-1. Δεν έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους ή μάλλον δεν αρκέστηκε μόνο σε αυτό ο Αστέρας. Ο Κρεσπί από εκτελεστής έγινε δημιουργός σε μια ωραία δεδομένη επίθεση των γηπεδούχων και ο Ριέρα πλάσαρε από κοντά για την ολική επαναφορά των Αρκάδων στο 70' με το γκολ της ανατροπής.

Ο Άρης συνήλθε στην τελική ευθεία, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά δεν τα κατάφερε, δείχνοντας να μην έχει τρόπο να το κάνει.

Αστέρας Τρίπολης: Τσίφτσης, Κώτσιρας, Άλβαρες, Καστάνο, Σουάρεθ, Βαλιέντε, Καπίγια (59' Ιγκλέσιας), Σίτο (60' Αλί Μπαμπά), Τζίμας (60' Ριέρα), Κρέσπι Ρεγκίς (94' Τιλίκα), Φερνάντεθ (81' Μπέλοκ).

Αρης: Σιαμπάνης, Σάκιτς, Ροζ, Μπεναλουάν, Ιωάννου (74' Σούντγκρεν), Σάσα (74' Σίλβα), Τζέγκο (82' Κάτσε), Μπερτόγλιο (64' Ματίγια), Γκάμα, Γκαρσία, Μάνος (82' Μήτρογλου).