Μόλντε – Άρης 3-0: Κάκιστος αμυντικά, έχασε με κατεβασμένα τα χέρια

Τα τραγικά λάθη από την αμυντική γραμμή, στοίχησαν αρκετά.

Ένας κακός Άρης δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στην αναμέτρηση, πληρώνοντας την κακή αμυντική λειτουργία που είχε κατά την διάρκεια του αγώνα.

Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη κρατούσε την μπάλα και είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι και το 25ο λεπτό όπου από εκεί και πέρα οι «κίτρινοι» πήραν τον κατήφορο.

Δυο τέρματα μέσα σε πέντε λεπτά, κόκκινη κάρτα στον Βέλεζ και το τρίτο τέρμα από την Μόλντε σκότωσαν τα όνειρα του Άρη για συνέχεια στην Ευρώπη, ψάχνοντας πλέον ένα όνειρο στον επαναληπτικό της ερχόμενης εβδομάδας.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Άρη να κρατά την μπάλα και να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα. Ήταν ένα ισορροπημένο παιχνίδι με καμία από τις δυο ομάδες να μην βρίσκει την μεγάλη ευκαιρία μπροστά από τα καρέ της άλλης. Όπως γίνεται συχνά έτσι και σήμερα η ομάδα που θα βρει την πρώτη καλή τελική προσπάθεια θα σκοράρει με την Μόλντε να το επιτυχαίνει. Ο Βολφ βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή του Άρη και με ένα όμορφο πλασέ νίκησε τον Κουέστα που δεν μπορούσε να αντιδράσει ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Ο Άρης προδόθηκε από την άμυνα του και για δεύτερη φορά με τον Κουέστα να κάνει εγκληματικό λάθος. Ο κήπερ του Άρη τον προσπάθησε να βρει τον Μπάσα αλλά βρήκε τον Άουρσνες, αυτός πέρασε τον πορτιέρε του Άρη αλλά έκανε το... τσαφ, με την μπάλα να φτάνει στον Ομοϊγουάνφο, αυτός έκανε το σουτ το οποίο έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Βέλεθ. Ο Χέσταντ πήρε το ριμπάουντ και με εξουδετερωμένο τον Κουέστα, έστειλε με αριστερό πλασέ την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Στο 40ο λεπτό ο Άρης έψαξε την αντίδραση με το σουτ του Ντιγκινί να αναγκάζει τον Κράνινχ να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση και να απομακρύνει την μπάλα. Ένα πεντάλεπτο με τραγικά λάθη στην άμυνα ήταν αρκετά για την Μόλντε να βρεθεί με δυο τέρματα μπροστά στο σκορ.

Β’ ημίχρονο

Ο Άρης ξεκίνησε την επανάληψη με τελική. Ο Ιντέγιε πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ από πλάγια με τον τερματοφύλακα της Μόλντε να αποκρούει την μπάλα. Στο 52ο λεπτό ο Ιντέγιε έκανε το χλιαρό σουτ μέσα από την περιοχή με τον κήπερ της Μόλντε να ελέγχει την τροχιά της μπάλας. Στο 54ο λεπτό η Μόλντε έφτασε κοντά και σε τρίτο τέρμα. Ο Τζέιμς έκανε τη σέντρα, ο Ομοϊγουάνφο το μονοκόμματο σουτ ανάμεσα στο ύψους του πέναλτι και της μικρής περιοχής αλλά ο Σούντγκρεν έδιωξε την μπάλα πριν περάσει την γραμμή! Ο Άρης απάντησε με τον Σάσα να δοκιμάζει να κάνει το σουτ αλλά ήταν αδύναμο και πάλι με τον Κράνινχ αν μην έχει πρόβλημα να αποκρούσει την μπάλα. Σαν να μην έφταναν τα αρκετά λάθη από τον Άρη ο Βέλεζ ανέτρεψε αντικανονικά τον Τζέιμς με αποτέλεσμα να δεχτεί την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο Άρης σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στην αναμέτρηση με την Μόλντε να σκοράρει και τρίτο τέρμα. Ο Έλινγκσεν με ωραίο σουτ στην κίνηση μετά από κακή απομάκρυνση της άμυνας των Θεσσαλονικιών, έγραψε το 3-0.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Μόλντε (Έρλινγκ Μόε): 4-2-3-1 για την Μόλντε με τους Αράλσειντ, Μπόρμπακ, Γκαμπρίελσεν και Όγκεν να συμπληρώνουν την τετράδα στην άμυνα. Όρσνες και Χουσεϊν στο χώρο κέντρου. Από εκεί και πέρα οι Εστάδ και Ομοιχουάνφο είναι στα εξτρέμ με τον Έικρεμ να είναι πίσω από τον Τζέιμς.

Άρης (Σάββας Παντελίδης): 4-3-3 για την ομάδα του Έλληνα τεχνικού. Ο Σάββας Παντελίδης παρατάσσει την ομάδα του με διάταξη 4-3-3 στο πρώτο ματς με την Μόλντε στη Νορβηγία και σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕ Λεμεσού, έχει προχωρήσει σε μία αλλαγή. Ο Κουέστα είναι κάτω από τα δοκάρια, με τους Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ και Κόρχουτ στην τετράδα της άμυνας. Μπάσα, Σάσα και Ματίγια η τριπλέτα στον άξονα, με τους Ντιγκινί και Τόνσο να πλαισιώνουν τον Ιντέγε στην επίθεση.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Μόλντε: Εξαιρετική επιθετικά οι ποδοσφαιριστές του Μόε. Οι Βολφ και Χέσταντ σκόραραν στις δυο ευκαιρίες που βρήκαν στο πρώτο μέρος.

Άρης: Είχε τις προσπάθειες του ο Ιντέγιε όπου δεν μπορούσε να κάνει και πολλά.