Καθάρισε στο δεύτερο και... ετοιμάζει βαλίτσες για Ευρώπη ο Άρης!

Από ένα ημίχρονο η κάθε ομάδα

Ακόμα πιο κοντά στη κατάκτηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου βρίσκεται από την Κυριακή (4/4) ο Άρης, ο οποίος στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των Play Off της Super League 1 επικράτησε 2-0 υποδεχόμενος τον Αστέρα Τρίπολης στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Έτσι, μετά το τέλος αυτής της «στροφής» θα παραμείνει στη 2η θέση (54β.), όντας στο +4 από τον ΠΑΟΚ και στο +5 από τον Παναθηναϊκό. Με την ΑΕΚ, η οποία έχει 48 πόντους, να έχει να δώσει το ματς με τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και τον Αστέρα Τρίπολης να μένει στους 43.

Μάλιστα, για τους Αρκάδες αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας ήττα τους στο πρωτάθλημα από τις 6 Δεκεμβρίου (2-0 από τον ΠΑΟΚ), βάζοντας «στοπ» στο σχετικό ιστορικό τους σερί των εφτά παιχνιδιών. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο. Με τους γηπεδούχους να μπαίνουν φορτσάτοι στο δεύτερο και να ευτυχούν να πάρουν το «τρίποντο» χάρη σε τέρματα δύο εκ των αλλαγών τους, Σίλβα (69') και Μάνου (90'+1').

Στο… μυαλό του κόουτς:

Ο Άκης Μάντζιος παρέταξε τον Άρη με 4-3-3. Κάτω από τα δοκάρια ήταν ο Κουέστα, ο οποίος είχε μπροστά του στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά τους Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήση και Γκάνεα. Δίδυμο στα χαφ ήταν οι Τζέγκο και Σάσα. Με τον Μπερτόγλιο στον ρόλο του επιτελικού χαφ, έχοντας δεξιά του τον Μαντσίνι, αριστερά τον Γκάμα και μπροστά του τον Μήτρογλου.

Το ίδιο σύστημα επέλεξε για τον Αστέρα Τρίπολης και ο Μίλαν Ράσταβατς. Στην εστία βρισκόταν ο Παπαδόπουλος, με την τετράδα της άμυνας να αποτελούν οι Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο και Αλβάρες. Στον χώρο του κέντρο ήταν οι Μουνάφο και Βαλιέντε, ενώ οι Τιλίκα, Φερνάντεθ και Σίτο κινούνταν πίσω από τον μοναδικό προωθημένο, Μπαράλες.

Το ματς:

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε άριστα διαβασμένος στον αγωνιστικό χώρο του «Κλεάνθης Βικελίδης». Έκλεινε άριστα τους διαδρόμους, δημιουργούσε τα απαραίτητα ντουμπλαρίσματα στα άκρα (εξαφανίζοντας Μαντσίνι και Γκάμα) και ταυτόχρονα ήταν και εκείνος που απειλούσε τα αντίπαλα καρέ. Μάλιστα, το έπραττε κυρίως διά… αέρος με τα σέντερ μπακ του Άρη να… πονοκεφαλιάζουν με τον Μπαράλες.

Στο 9’ οι Αρκάδες πέτυχαν τέρμα με τον Βαλιέντε, το οποίο όμως ακυρώθηκε (σωστά, αν και οριακή η φάση) ως οφσάιντ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Σουάρεθ πήρε την πρώτη κεφαλιά, με τον μέσο του Αστέρα να είναι εκτεθειμένος, όταν ο Σίτο έπιανε τη δεύτερη και πριν πάρει ο ίδιος το «ριμπάουντ» για να στείλει από κοντινή απόσταση την μπάλα στα δίχτυα.

Η μεγαλύτερη στιγμή για τους φιλοξενούμενους στο πρώτο μέρος έλαβε χώρα στο 23’ και είχε ως πρωταγωνιστή τον Φερνάντεθ, ο οποίος εκμεταλλευόμενος τα λάθη της αντίπαλης άμυνας (αρχικά λάθος γέμισμα του Σούντγκρεν και εν συνεχεία κακή έξοδος του Κουέστα αλλά και αντίδραση του Δεληζήση) βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, με το σουτ του να περνάει ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

Συνολικά οι Αρκάδες σημείωσαν έξι τελικές στο πρώτο μέρος. Τη στιγμή που οι γηπεδούχοι, οι οποίοι είχαν μεγάλο πρόβλημα στον τομέα της δημιουργίας, είχαν μόλις μία και αυτή αφορούσε στατική φάση (εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάμα στο 36’).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με άγρια ομορφιά. Μέσα σε περίπου πέντε λεπτά ο Άρης κατάφερε να δημιουργήσει, ό, τι δεν μπόρεσε σε ένα ολόκληρο ημίχρονο απειλώντας με τους Μήτρογλου (50’) και Γκάμα (51’). Αν και η σημαντικότερη στιγμή άνηκε εκ νέου στους φιλοξενούμενους λίγα λεπτά νωρίτερα. Στο 46’ ο Μουνάφο έκανε το γύρισμα από πλάγια θέσης εντός περιοχής με τον Δεληζήση να διώχνει καίρια με το κεφάλι προ του ολομόναχου -και στο μισό μέτρο από την τελική γραμμή- Σίτο.

Τα επόμενα 20 λεπτά κύλησαν χωρίς πολλά-πολλά με τον ρυθμό να επηρεάζεται από τις μαζεμένες αλλαγές. Οι δύο του Άρη, μάλιστα, αποδείχθηκαν καθοριστικές για την οικονομία της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, στο 69’ ο Σάσα βρήκε με υπέροχη μακρινή μεταβίβαση τον Σίλβα που είχε περάσει στο 57’ και ο οποίος έφυγε στην αντεπίθεση, πέρασε τον Παπαδόπουλο και από πλάγια θέση εντός περιοχής έκανε το 1-0 για τον Άρη. Με τον σκόρερ να χρίζεται δημιουργός του τέρματος του Μάνου, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 90'+1'.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ροζ, Δεληζήση, Γκάνεα, Σάσα (90’+4’ Σάκιτς), Τζέγκο, Γκάμα (90’+4’ Μπαγκαλιάνης), Μπερτόγλιο (83’ Μπρούνο), Μαντσίνι (57’ Σίλβα), Μήτρογλου (57’ Μάνος).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Αλβάρες, Μουνάφο (73’ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Τιλίκα (73’ Κρεσπί), Φερνάντεθ (59’ Αλί Μπαμπά), Σίτο (59’ Ριέρα), Μπαράλες.