Δεύτερος και ωραίος ο Άρης!

Με μια πολύ καλή και αρχοντική εμφάνιση, επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε την έτσι και αλλιώς άκρως επιτυχημένη κανονική περίοδο ο Άρης, επικρατώντας 1-0 του ΟΦΗ στο «Κλεάνθης Βικελίδης», χάρη στο τέρμα του Κώστα Μήτρογλου στο έκτο λεπτό.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν εξαιρετικοί καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ θα μπορούσαν κάλλιστα να πετύχουν ακόμα περισσότερα γκολ, με το τελικό σκορ να τους αδικεί. Έτσι, η ομάδα του Άκη Μάντζιου έγραψε ιστορία αφού για πρώτη φορά τερματίζει στη δεύτερη θέση της κανονικής διάρκειας από καταβολής Super League, φτάνοντας τους 51 πόντους και εκμεταλλευόμενος τις γκέλες των ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, πάει στα πλέι οφ με «αέρα» τριών πόντων και τεσσάρων πόντων αντίστοιχα. Μοναδικό μελανό σημείο, ο τραυματισμός του Μήτρογλου και η αναγκαστική αλλαγή του στο πρώτο ημίχρονο.

Για τον ΟΦΗ, το ντεμπούτο του Νίκου Νόπλια δεν συνδυάστηκε ούτε με βαθμολογικό κέρδος, αλλά ούτε και με καλή εικόνα, παραμένοντας στην προτελευταία θέση με 19 πόντους.

Στο... μυαλό του κόουτς:

Ο Άκης Μάντζιος παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1. Στην εστία επέστρεψε ο Κουέστα μετά από απουσία ενός ματς. Στην αμυντική τετράδα βρέθηκαν οι Γκάνεα, Δεληζήσης, Ροζ και Σούντγκερν, με τους Τζέγκο και Σάσα να κινούνται στις θέσεις των χαφ. Στη μεσοεπιθετική τριάδα ξεκίνησαν οι Μπερτόγλιο, Γκάμα και Σίλβα, με τον Μήτρογλου να βρίσκεται στην αιχμή του «δόρατος».

Από την άλλη, ο Νίκος Νιόπλιας στο ντεμπούτο του στην άκρη του πάγκου, προχώρησε σε μερικές αλλαγές στην ενδεκάδα. Οι Κρητικοί παρατάχθηκαν με 4-2-3-1, με τον Βάτερμαν να επιστρέφει στο τέρμα. Στην τετράδα της άμυνας ξεκίνησαν οι Κοροβέσης, Γιαννούλης, Διαμαντής και Μαρινάκης. Στις θέσεις των χαφ βρέθηκαν οι Μεγιάδο και Στάικο, με την μεσοεπιθετική τριάδα να αποτελείται από τους Ντε Γκουζμάν, Στάρτζεον και Σαρδινέρο. Στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Καστάνιος.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του ματς, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν με αρκετή όρεξη στον αγωνιστικό χώρο Στα πρώτα πέντε λεπτά, ο ΟΦΗ έδειξε σαφή διάθεση να πιέσει ψηλά και να δημιουργήσει προβλήματα στους γηπεδούχους. Ο Άρης όμως εκμεταλλεύτηκε πλήρως το γεγονός αυτό, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο έκτο λεπτό.

Συγκεκριμένα, ο Μπερτόγλιο έκλεψε την μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής, διένυσε κάποια μέτρα μέχρι την περιοχή του ΟΦΗ, δίνοντας πάσα την κατάλληλη στιγμή στον Μήτρογλου, ο οποίος με πλασέ έκανε το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα λίγο έλειψε να γίνει το 2-0, όταν οι Θεσσαλονικείς βρήκαν και πάλι ανοικτό γήπεδο, με την εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Σίλβα να σταματάει στο δεξί δοκάρι του Βάτερμαν. Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί επικίνδυνες στιγμές, κυρίως από τα δύο άκρα, έχοντας κλείσει τους Κρητικούς στο δικό τους μισό.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Νίκου Νόπλια ήρθε στο 19', με το μακρινό σουτ του Ντε Γκουζμάν να περνάει δίπλα από την εστία του Κουέστα, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα, ο σκόρερ της αναμέτρησης αποχώρησε με πρόβλημα στους προσαγωγούς. Στο 33', ο Άρης έφτασε μια «ανάσα» από το δεύτερο γκολ, όταν μετά από ωραία ανάπτυξη από τα αριστερά, ο Σάσα εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες μέσα στην περιοχή, το σουτ του όμως πέρασε ελάχιστα άουτ. Πέντε λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Μάνου να απειλήσει με κοντινή προβολή μετά από κόρνερ, με τον Βάτερμαν να διώχνει ενστικτωδώς. Στο 44', ο ΟΦΗ είχε μεγάλη στιγμή να φέρει το ματς στα ίσα, όμως το επικίνδυνο φάουλ του Ντε Γκούζμαν πέρασε από όλους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα και στο δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Άκη Μάντζιου, που μπήκε δυνατά από το πρώτο κιόλας λεπτό. Στο 46' και μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έμεινε «ζωντανή» στην περιοχή του ΟΦΗ, με τον Ροζ να γίνεται ο αποδέκτης μέσα στην μικρή περιοχή, ωστόσο η εναέρια προβολή του πέρασε πάνω από την εστία. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σάσα σπατάλησε καλή ευκαιρία, καθώς δεν έπιασε όπως θα ήθελε το σουτ μετά από το ωραίο γύρισμα του Γκάνεα.

Οι καλές στιγμές δεν σταμάτησαν εκεί για τους γηπεδούχους, αφού στο 55' ο Γκάμα μετά από κλέψιμο στον χώρο της μεσαίας γραμμής διένυσε αρκετά μέτρα με την μπάλα στα πόδια, το σουτ του όμως πέρασε λίγο άουτ. Ο ΟΦΗ απείλησε μετά από ώρα στο 59', με τον κύριο εκφραστή του απόψε, τον Ντε Γκούζμαν, χωρίς όμως να ανησυχήσει ο Κουέστα. Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον ΟΦΗ να ισορροπεί κάπως το ματς, ωστόσο ο Άρης παρέμενε επικίνδυνος. Στο 63', ο Βάτερμαν πρόλαβε με σωτήρια έξοδο τον Μπερτόγλιο, ενώ το σουτ του Γκάνεα σταμάτησε στα σώματα στο 71', με αυτές να είναι και οι τελευταίες ευκαιρίες του ματς.

Οι ενδεκάδες:

Άρης (4-2-3-1): Κουέστα, Γκάνεα, Δεληζήσης, Ροζ, Σούντγκρεν, Τζέγκο, Σάσα, Γκάμα, Μπερτόγλιο (90+1' Σάκιτς), Σίλβα (84' Μπρούνο), Μήτρογλου (22' Μάνος).

ΟΦΗ (4-2-3-1): Βάτερμαν, Κοροβέσης (79' Ουές), Γιαννούλης, Διαμαντής, Μαρινάκης, Μεγιάδιο, Στάικος (57' Νέιρα), Ντε Γκούζμαν (61' Σακόρ), Στάρτζεον, Σαρδινέρο, Καστάνιος.