«Βύθισε» τον Ατρόμητο και... βγήκε στην επιφάνεια ο Άρης!

Μεγάλη νίκη στο Περιστέρι για την ομάδα της Θεσσαλονίκης

Ο «βραχνάς» του -6 για τον Άρη μπορεί να αποτελέσει παρελθόν σε κάποια δικαστική αίθουσα, ωστόσο για την ώρα οι παίκτες του Άκη Μάντζιου το... ροκάνισαν και τελικά το άφησαν πίσω τους με το 3-1 επί του Ατρομήτου στο Περιστέρι.

Οι «κίτρινοι» βρήκαν δίχτυα με Μαντσίνι, Γκάμα και Γκαρσία, ενώ η ομάδα του Γιώργου Παράσχου, που έκανε ντεμπούτο με το αριστερό, είδε τον Σπιριντόνοβιτς να σκοράρει και τον Κουλούρη να σπαταλά μπόλικες ευκαιρίες απέναντι σε έναν τρομερό Κουέστα.

Κάπως έτσι οι δύο ομάδες έχουν πλέον από έναν βαθμό, ωστόσο είναι σαφές πως ο Ατρόμητος βρίσκεται σε πολύ δεινή θέση, με τον Άρη από την άλλη να... ανεβαίνει σταθερά.

Στο μυαλό του κόουτς

Αλλαγή σε 4-3-3 επιχείρησε ο Γιώργος Παράσχος, με Πίριτς κάτω από τα δοκάρια και Βασιλαντωνόπουλο, Παπαδόπουλο, Στρούγγη και Καστελάνο στην άμυνα. Στα χαφ επιλέχθηκαν οι Ντένιτς, Σάλομον και Καρτάλης, ενώ η επιθετική τριάδα απαρτίστηκε από Μουνίθ, Σπιριντόνοβιτς και Κουλούρη.

Ο δε Άκης Μάντζιος επέλεξε 4-2-3-1, με Κουέστα στην εστία και Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς και Γκάνεα στα μετόπισθεν. Στον άξονα βρέθηκαν οι Τζέγκο και Σάσα, ενώ πίσω από τον Καμαρά έπαιξαν οι Μαντσίνι, Εντιαγιέ και Γκάμα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο ματς και ευτύχησαν να προηγηθούν νωρίς, όπως και κόντρα στον Παναθηναϊκό. Στο 10ο λεπτό, Γκάμα και Σούντγκρεν συνδυάστηκαν στα δεξιά και ο τελευταίος έβγαλε μπαλιά στον Μαντσίνι, που σκόραρε με ωραίο τελείωμα.

Οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση έξι λεπτά αργότερα, όμως πρώτα ο Κουλούρης νικήθηκε σε τετ α τετ με τον Κουέστα και εν συνεχεία ο Σπιριντόνοβιτς σούταρε ψηλά άουτ.

Όσο περνούσε η ώρα οι Περιστεριώτες δυσκολεύονταν όλο και περισσότερο να απειλήσουν, με τους «κίτρινους» από την άλλη να έχουν δύο –σωστά- ακυρωθέντα γκολ μεταξύ 43’ και 45’, με Εντιαγιέ και Καμαρά!

Και από το πουθενά... 1-1. Στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σάλομον έκλεψε και τροφοδότησε τον Κουλούρη. Ο Έλληνας φορ απέτυχε εκ νέου να σκοράρει απέναντι στον Κουέστα, όμως αυτή τη φορά ο Σπιριντόνοβιτς εκμεταλλεύτηκε το... ριμπάουντ και ισοφάρισε.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με φωνές των φιλοξενούμενων για πέναλτι μετά από χέρι του Παπαδόπουλου, ωστόσο ο Περράκης είδε το βίντεο και θεώρησε πως δεν υπήρξε κάτι το μεμπτό.

Ο Σάσα απείλησε με μακρινό σουτ στο 54’, ενώ ένα τρίλεπτο αργότερα ήταν η σειρά του Κουλούρη να φτάσει κοντά στο γκολ, με τον Κουέστα να αποκρούει το εντυπωσιακό τακουνάκι του.

Στο 59’, ένα φάουλ του Γκάμα κατέληξε στο χέρι του Έλληνα επιθετικού, με τον Περράκη να δίνει αμέσως πέναλτι και τον έμπειρο Πορτογάλο να ευστοχεί για το 2-1, παρότι είδε τον Πίριτς να βρίσκει την μπάλα.

Μέσα σε έξι λεπτά, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να σκοράρουν για τρίτη φορά, με τον Γκαρσία να εκμεταλλεύεται τραγικό λάθος στον χώρο του κέντρου από μεριάς γηπεδούχων και να νικά σε τετ α τετ τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ο Κουλούρης ηττήθηκε ξανά από τον Κουέστα τρία λεπτά αργότερα, ενώ στο 75’ ο Ατρόμητος είδε τον Δεληζήση να σταματά δύο φορές την μπάλα επάνω στην γραμμή! Η φάση ελέγχθηκε για χέρι, ωστόσο ο ρέφερι είδε εκ νέου το βίντεο και αποφάσισε να συνεχιστεί κανονικά το ματς.

MVP: Είναι δυνατόν να είναι κορυφαίος μιας ομάδας που νίκησε με 3-1 ο τερματοφύλακας; Είναι, με τον Χουλιάν Κουέστα να έχει τρεις εξαιρετικές επεμβάσεις σε προσπάθειες του Κουλούρη και μερικές ακόμα καλές τοποθετήσεις. Υπό άλλες συνθήκες, τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά.

Η... σφυρίχτρα: Ζόρικο ματς για τον Περράκη, που πήγε δύο φορές να δει στο βίντεο φάσεις για πιθανά πέναλτι - ένα για κάθε ομάδα. Σε αμφότερες αποφάσισε πως δεν υπήρχε χέρι, ενώ σε αυτό που δόθηκε για τον Άρη, πήρε άμεσα την απόφαση, βλέποντας το χέρι του Κουλούρη.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

Ατρόμητος (Γ. Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος, Παπαδόπουλος, Καστεγιάνο, Ντένιτς, Στρούγγης (86’ Πισάνο), Καρτάλης (61’ Νάτσος), Σάλομον, Μουνίθ (74’ Κωτσόπουλος), Σπιριντόνοβιτς (86’ Μπεντινέλι), Κουλούρης.

Στον πάγκο: Μανδάς, Γκαλβάο, Κιβρακίδης, Μαυρομμάτης, Τζαβίδας.

Άρης (Ά. Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Φαμπιάνο (46’ Δεληζήσης), Μπράμπετς, Τζέγκο, Σάσα, Εντιαγιέ (85’ Ματίγια), Μαντσίνι (26’ Γκαρσία), Καμαρά (85’ Άλι), Γκάμα (63’ Χαΐροβιτς).

Στον πάγκο: Ντένις, Μπεναλουάν, Σάκιτς, Μάνος.