Μοίρασε χαμόγελα στον Καρέρα η σούπερ ΑΕΚ!

Η εξαιρετική ΑΕΚ διέλυσε τον Πανιώνιο, υπό το βλέμμα του νέου της προπονητή

Επέστρεψαν τα χαμόγελα στην ΑΕΚ!

Μετά από έναν μήνα... κατήφιας (σσ. είχε να κερδίσει από τις 3 Νοεμβρίου), οι «κιτρινόμαυροι» διέλυσαν με 5-0 τον Πανιώνιο και έδειξαν εξαιρετικό πρόσωπο στον νέο τους προπονητή, Μάσιμο Καρέρα, που παρακολούθησε το ματς από τις κερκίδες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Νέλσον Ολιβέιρα που πέτυχε χατ-τρικ, με τον Ντανιέλε Βέρντε να σκοράρει με απίθανη εκτέλεση φάουλ για το 4-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο φινάλε με τυχερό τρόπο ο Μάνταλος!

Στους 21 βαθμούς ανέβηκε η ΑΕΚ, με τον Πανιώνιο να παραμένει προτελευταίος με 6.

Με διάθεση να αιφνιδιάσει την ΑΕΚ μπήκε στο ματς ο Πανιώνιος, προσπαθώντας να χτυπήσει με τον ταχύτατο Αραμπούλι. Μάλιστα, ο Γεωργιανός ήταν αυτός που έφτιαξε την πρώτη μεγάλη στιγμή στο παιχνίδι μόλις στο 3ο λεπτό όταν βγήκε απέναντι από τον Μπάρκα αλλά το «τσιμπητό» πλασέ που επιχείρησε, δεν βρήκε καν εστία και πέρασε πλάγια άουτ. Λίγο αργότερα, πάντως, οι «κυανέρυθροι» απείλησαν ξανά με την μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ευαγγέλου, την οποία «έβγαλε» ο Μπάρκας. Αυτές οι φάσεις ξύπνησαν τους γηπεδούχους που πήραν τον έλεγχο, ανέβαζαν παίκτες στο αντίπαλο μισό τού γηπέδου και πίεζαν για το γκολ που θα τους απελευθέρωνε από το άγχος.

Κατάφεραν να το βρουν με την συμπλήρωση 17 λεπτών όταν ο Μασούρας έκανε τραγικό λάθος, τροφοδοτώντας ουσιαστικά τον Ολιβέιρα που μπήκε μέσα στην περιοχή και με άψογο πλασέ νίκησε τον Μαλέρμπ για το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα, οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν και δεύτερο τέρμα, ξανά με τον Ολιβέιρα που εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα και με κοντινό τελείωμα έγραψε το 2-0, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι παίκτες της ΑΕΚ έβγαζαν διάθεση στο χορτάρι, είχαν βέβαια και ένα έξτρα κίνητρο αφού ο Μάσιμο Καρέρα τους παρακολουθούσε από τις κερκίδες και η αλήθεια είναι πως... κένταγαν στον αγωνιστικό χώρο! Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως το πρώτο, με τον Πανιώνιο να παίζει επιθετικά και να ψάχνει το γκολ που θα τον έβαζε στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Δεν κατάφεραν να κουνήσουν «πλεκτό» αφού μία ο Μπάρκας και μία ο Τσιγκρίνσκι δεν επέτρεψαν στον Τσιλούλη να μπει στο ματς. Οι γηπεδούχοι έδιναν χώρο στους αντιπάλους τους και έψαχναν την κόντρα. Με τέτοιο τρόπο βρήκαν το τρίτο γκολ στο 62ο λεπτό όταν ο Ολιβέιρα κέρδισε το πέναλτι από τον Ευαγγέλου, με τον Πορτογάλο να νικάει από τα έντεκα βήματα τον Μαλέρμπ για το 3-0, πετυχαίνοντας παράλληλα χατ-τρικ.

Το ματς και οι ελπίδες του Πανιωνίου για κάτι καλό, κάπου εκεί σταμάτησαν και οι παίκτες της ΑΕΚ έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Βέρντε με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ άφησε... άγαλμα τον πορτιέρε των φιλοξενούμενων για το 4-0, με τον Μάνταλο να διαμορφώνει στο φινάλε με τυχερό τρόπο το τελικό σκορ (5-0), χαρίζοντας σε κόσμο, διοίκηση και Καρέρα μπόλικα χαμόγελα.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Μπάρκας, Χουλτ, Τσιγκρίνσκι, Οικονόμου, Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς (76’ Αλμπάνης), Βέρντε, Μάνταλος, Λιβάια (72’ Σαμπανάτζοβιτς), Ολιβέιρα (79’ Γιακουμάκης)

Πανιώνιος (Νικόδημος Παπαβασιλείου): Μαλέρμπ, Ευαγγέλου, Λυμπεράκης, Μασούρας (73’ Μιλόγεβιτς), Κόρμπος, Οικονομίδης (60’ Εμμανουλίδης), Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Άρτσε, Παπανικολάου, Αραμπούλι (44’ Τσιλούλης)

Πηγή: sportfm

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση