Φλύαρη η ΑΕΚ, όρθιος ο Παναιτωλικός

Μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ η πρόκριση

Στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ την επόμενη εβδομάδα θα ξεκαθαρίσουν τους λογαριασμούς τους για την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Παναιτωλικός και ΑΕΚ μετά το 1-1 στο Αγρίνιο.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στο 32’ με το πρώτο γκολ του Σβάρνα, αλλά το διπλό λάθος του Τσιγκρίνσκι στο 60’ έδωσε την ευκαιρία στον Ντάουντα να ισοφαρίσει.

Ανώτερη η «Ένωση», αλλά φλύαρη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και νευρική στο δεύτερο ημίχρονο όπου δέχτηκε και πέντε κίτρινες κάρτες. Ντεμπούτο για τον 19χρονο Χριστόπουλο στα τελευταία λεπτά.

Η ΑΕΚ, σε διάταξη 3-5-2, θέλησε να επιβάλει εξ αρχής την κυριαρχία της. Ο ορεξάτος Μάνταλος κινούσε τα νήματα για τους φιλοξενούμενους που κυκλοφορούσαν γρήγορα την μπάλα, αλλά ήταν ανούσιοι στην τελική πάσα. Ο τραυματισμός του Αλμπάνη στο δεξί γόνατο έφερε μόλις στο 23’ στη θέση του τον Αραούχο και πάνω που η ορμή της «Ένωσης» έδειχνε να έχει κοπάσει ήρθε στο 35’ το γκολ. Ο Μάνταλος εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Λιβάγια σέρβιρε στον Σβάρνα με το κεφάλι και ο νεαρός αμυντικός με τον ίδιο τρόπο πέτυχε το παρθενικό του τέρμα με τα κιτρινόμαυρα.

Το 0-1 ώθησε τον Παναιτωλικό έξω από το «καβούκι» του, με τους παίκτες του Μάκη Χάβου να γίνονται απειλητικοί και να πλησιάζουν στο γκολ στο 36’ με τον Κέβιν να σουτάρει ψηλά άουτ μετά το όμορφο γύρισμα του Μουνιέ. Η επιμονή του Αραούχο λίγο έλειψε να στείλει την ΑΕΚ με δεύτερο γκολ στα αποδυτήρια, αλλά μετά το κλέψιμο και το γύρισμα του «Τσίνο» ο Λιβάγια σούταρε άουτ.

Οι δύο ομάδες επέστρεψαν με… άγριες διαθέσεις από την ανάπαυλα και στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ο Μανούχος μοίρασε τέσσερις κίτρινες, τις τρεις σε παίκτες της ΑΕΚ. Στο 60’ οι Αγρινιώτες έφεραν το ματς στα ίσα, όταν μετά από λάθος μεταβίβαση του Τσιγκρίνσκι, ο Ρόσα σέρβιρε στον Ντάουντα στο… ξέφωτο κι αυτός με φοβερό σουτ στην κίνηση έγραψε το 1-1.

Η «Ένωση» έβγαλε διάθεση να ξαναπάρει τα ηνία του αγώνα, αλλά τα πολλά λάθη απέτρεπαν κάθε προσπάθεια να γίνει απειλητική. Λιβάγια και Αραούχο επιχείρησαν να συνεργαστούν σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά δίχως ουσία. Αυτή άγγιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 84’, όταν ο Σιμάνσκι απέτυχε να αξιοποιήσει την εξαιρετική πάσα του Λιβάγια πλασάροντας άουτ. Ο Καρέρα εξέπληξε περνώντας στο 86’ αντί του Κροάτη τον 19χρονο Χριστόπουλο που έκανε ντεμπούτο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παναιτωλικός (Χάβος): Φερνάντεθ, Κέβιν, Τζανακάκης (76’ Τσιγγάρας), Μαλής, Μαρσιάλ, Σιέστεντ, Ντάλσιο, Ρόσα, Ντίας (80’ Ταχάρ), Μουνιέ (63’ Άλβαρες), Ντάουντα.

ΑΕΚ (Καρέρα): Τσιντώτας, Χουλτ, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς (65’ Σιμάνσκι), Μάνταλος, Αλμπάνης (23’ Αραούχο), Λιβάγια (86’ Χριστόπουλος).