ΑΕΚ και Τερίμ έχουν... ξανασυναντηθεί

Η προηγούμενη μονομαχία του Τούρκου προπονητή με την «Ένωση»

Στραμμένα στη Νέα Φιλαδέλφεια και στην OPAP Arena θα είναι όλα τα βλέμματα απόψε το βράδυ (20:30), με την ΑΕΚ να υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι κορυφής της 18ης αγωνιστικής της Stoiximan Super League, με τις δυο ομάδες να ψάχνουν τη νίκη, η οποία μπορεί να φανεί καθοριστική σε πολλούς τομείς: τόσο σε επίπεδο βαθμολογίας, όσο και σε ψυχολογίας, αφού ο τίτλος θα κριθεί και φέτος στη διαδικασία των playoffs.

Σε περίπτωση που οι νταμπλούχοι Ελλάδας καταφέρουν να διπλασιάσουν τις νίκες τους κόντρα «τριφύλλι» φέτος θα βρεθούν στην κορυφή, πιθανότατα, συγκατοικώντας με τον ΠΑΟΚ, ενώ αν οι «πράσινοι» πάρουν το «τρίποντο» θα έχουν κάνει ένα τεράστιο βήμα, αφού θα αυξήσουν τη διαφορά που έχουν με τους «κιτρινόμαυρους» στους πέντε βαθμούς.

Το αποψινό παιχνίδι είναι ιδιαίτερο για τον Φατίχ Τερίμ. Ο Τούρκος προπονητής θα κάτσει για πρώτη φορά στον πάγκο της ομάδας του σε εκτός έδρας αγώνα, δίνοντας παράλληλα και το πρώτο του μεγάλο ματς στο πρωτάθλημα, στο οποίο θέλει όσο κανένας άλλος να βγει νικητής.

Μάλιστα, ο 70χρονος δεν θα αντιμετωπίσει για πρώτη φορά την αποψινή του αντίπαλο, αφού ΑΕΚ και Τερίμ τα είχαν… ξαναπεί στο παρελθόν. Πριν από περίπου 5,5 χρόνια και συγκεκριμένα το καλοκαίρι του 2018 ο «δικέφαλος» είχε υποδεχθεί τη Γαλατασαράι του Τούρκου προπονητή στο ΟΑΚΑ, δίνοντας τη δική του πρόβα τζενεράλε ενόψει των προκριματικών του Champions League. Εκείνο το ξεκίνημα της αγωνιστικής περιόδου είχε βρει την «Ένωση» πρωταθλήτρια Ελλάδας, όπως και την τότε ομάδα του τεχνικού των «πράσινων» στη γειτονική χώρα.
ΑΕΚ: Η προηγούμενη μονομαχία του Τερίμ με την «Ένωση»
Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν ανοίξει το σκορ στο 22ο λεπτό με τον Μαϊκόν, με την ΑΕΚ να βελτιώνει αισθητά την απόδοσή της και να γυρνάει τούμπα την κατάσταση στη συνέχεια! Στο 34ο λεπτό ο Λιβάγια ισοφάρισε σε 1-1, στο 51ο λεπτό ο Μπακασέτας έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του και ο Μάνταλος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ στο 56ο λεπτό έγραψε το 3-1. Ο Μαϊκόν για την πλευρά της Γαλατασαράι είχε μειώσει στο 67ο λεπτό σε 3-2, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του φιλικού.

Αξίζει να σημειωθεί, δε, πως σε εκείνο το παιχνίδι είχαν αγωνιστεί και τρεις παίκτες, που βρίσκονται και τώρα στο ρόστερ των «κιτρινόμαυρων»: ο Πέτρος Μάνταλος, ο Κώστας Γαλανόπουλος και ο Εσεκιέλ Πόνσε.

Τέλος, εκείνο το καλοκαίρι η Ελλάδα ζούσε μια τραγωδία με τις φωτιές στο Μάτι που οδήγησε στον θάνατο 104 ανθρώπων, με τους παίκτες της τουρκικής ομάδας να κάνουν προθέρμανση με ένα t-shirt που έγραφε: «Γείτονες είμαστε κοντά σας, καλή δύναμη!», ενώ το δικό τους μήνυμα είχε στείλει και ο κόσμος της ΑΕΚ με διάφορα πανό.
Οι παίκτες που αγωνίστηκαν στο φιλικό της ΑΕΚ κόντρα στη Γαλατασαράι του Τερίμ:
ΑΕΚ (Μ. Ουζουνίδης): Μπάρκας, Μπακάκης (82' Γκάλο), Λαμπρόπουλος, Οικονόμου (64' Τσόσιτς), Λόπες (64' Χουλτ), Σιμόες (82' Μοράν), Γαλανόπουλος (64' Πόνσε), Μπακασέτας (82' Γιακουμάκης), Μάνταλος (82' Αλμπάνης), Κλωναρίδης (64' Μπογέ), Λιβάγια (71' Άλεφ).

Γαλατασαράι (Φατίχ Τερίμ): Τσιπέ, Μαϊκόν (71' Καρνούκου), Σερντάρ Αζίζ (85' Κολ), Ινάν, Μπελχαντά, Γκομίς, Ονιεκούρου, Καρόλ, Γκάρι Ροντρίγκες (74' Νταβάς), Φερνάντο Ρέγες, Ναγκατόμο.